Hlavní obsah
Foto: ti, Právo/Novinky

České ministerstvo zahraničí lituje ztrát životů na ukrajinském Krymu

České ministerstvo zahraničí ve středu na Twitteru zveřejnilo vyjádření, v němž lituje ztráty mladých životů při útoku ve škole na ukrajinském Krymu. Připomnělo tak fakt, že Česko s anexí Krymu Ruskem nesouhlasí. Zprávy o tragédii na Krymu se přitom ve středu v médiích zpravidla objevovaly bez připomenutí, komu území patří.

Foto: ti, Právo/Novinky
České ministerstvo zahraničí lituje ztrát životů na ukrajinském Krymu

Krym anektovalo Rusko v březnu 2014, Česká republika ale anexi nikdy neuznala. Ministerstvo nyní v tweetu zdůraznilo, že se incident stal na Ukrajině. Přitom incident vyšetřují ruské úřady a pobouřena jím je ruská veřejnost.

„Napsali jsme to tam tak a nic zvláštního za tím není,” řekla Novinkám mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Tweet publikoval resort kromě oficiálního účtu vedeného v češtině i na účtu, který je v anglickém jazyce.

Při útoku v krymském Kerči zemřelo ve středu 19 lidí. Zabil je jeden ze studentů. Jeho motiv není jasný. [celá zpráva]

Zeman to vidí jinak

Benevolentnější je k okupaci Krymu prezident Miloš Zeman, který anexi při svém loňském vystoupení před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil za hotovou věc.

Tehdy navrhl, aby se Kyjev a Moskva dohodly na finančních či surovinových kompenzacích. Sklidil za to velkou kritiku Ukrajiny. Její představitelé se ozvali, že se svým územím nekupčí. Nápad platit Ukrajině odmítlo i Rusko. To tvrdilo, že nešlo o anexi, ale o rozhodnutí krymské vlády. Zemanova slova si navíc Rusko vyložilo jako faktické uznání anexe Krymu.

Rozruch ve sporu, čí je Krym území, vzbudil i nově vydaný atlas společnosti Kartogradie Praha, který ukazoval, že Krym je ruské území. Vyznačoval také území ovládané Islámským státem. Ministerstvo školství ho odebralo ze seznamu schválených učebnic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků