Hlavní obsah
Letoun JAS-39 Gripen Foto: Petr Horník, Právo

České gripeny budou znovu hlídkovat nad Islandem

Česká armáda se letos v říjnu znovu zapojí do ochrany vzdušného prostoru Islandu. Čeští piloti s letouny JAS-39 Gripen hlídkovali nad ostrovním státem již loni a předloni.

Letoun JAS-39 Gripen Foto: Petr Horník, Právo
České gripeny budou znovu hlídkovat nad Islandem

„V září se plánuje přelet předsunuté skupiny spolu s první částí úkolového uskupení na Island. Následovat bude přelet letounů JAS-39 Gripen a zbylé části úkolového uskupení tak, aby koncem září či začátkem měsíce října byly realizovány první certifikační lety a následovalo zaujetí ostré hotovosti na ostrovním státě, která bude trvat minimálně 21 dní," uvedl Tomáš Maruščák z tiskového oddělení generálního štábu české armády.

Přesné termíny odletů a přeletů nejsou podle něj zatím stanoveny, protože nasazení na Islandu je ve fázi plánování a příprav. Podle informací ČTK se počítá s nasazením do 75 vojáků a pěti strojů, tedy podobně jako při poslední islandské misi.

Místo Kanady

Česká armáda má ze Švédska od výrobce Saab pronajato 14 gripenů. Do zahraničí byly vyslány již čtyřikrát, vždy hlídaly vzdušný prostor členských států NATO. V letech 2009 a 2012 hlídkovaly nad pobaltskými státy, v letech 2014 a 2015 byly vyslány na Island.

Loňská srpnová mise nebyla dlouhodobě plánována, čeští piloti na ostrově nahradili kanadské kolegy. Kanada tak mohla své stroje vyslat do boje proti takzvanému Islámskému státu. Island je sice zakládajícím členem NATO, nemá ale vlastní armádu. Nad jeho vzdušným prostorem tak hlídkují jeho spojenci. Nestřeží pouze samotný ostrov, ale asi 200 kilometrů široký pás kolem něj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků