Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Luděk Fiala, Novinky

Česká pošta dostane od státu 800 milionů na úhradu ztrát, rozhodli poslanci

Stát poskytne České poště 800 milionů korun na úhradu ztrát za poskytování zákonem daných služeb v letech 2013 a 2014. Plyne to z novely poštovního zákona, kterou ve středu schválila Sněmovna. Materiál ještě posoudí Senát a musí jej podepsat prezident.

Ilustrační foto Foto: Luděk Fiala, Novinky
Česká pošta dostane od státu 800 milionů na úhradu ztrát, rozhodli poslanci

„Je to velmi dobrá zpráva pro Českou poštu, že stát bude konečně České poště hradit náklady, které poště ukládá poštovní licence a dosud nebyly České poště plně hrazeny,” komentoval schválení návrhu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Umožní to podle něj také spustit dlouhodobě plánované změny v tomto státním podniku.

Evropská komise už uvedenou částku schválila, je podle ní v souladu s pravidly veřejné podpory. Komise už dříve schválila také úhradu nákladů za roky 2015 až 2017, která dohromady představuje 1,8 miliardy korun a pošta je už dostala.

Pošta měla původně peníze na úhradu čistých nákladů na poskytování základních služeb, které jí ukládá poštovní licence, získat od jednotlivých doručovatelských firem na trhu podle výše jejích tržeb. Tento kompenzační fond však nikdy nezačal fungovat. Od roku 2015 vláda systém změnila tak, že pošta bude úhradu získávat ze státního rozpočtu.

Sněmovna schválila Hamáčkův návrh na zvýšení zákonného limitu kompenzace čistých nákladů České pošty ze současné půlmiliardy korun na trojnásobek. Hamáček svůj návrh už dříve zdůvodnil tím, že platná výše limitu neumožňuje plnou kompenzaci nákladů, které jsou v letech 2018 až 2022 odhadovány na tři miliardy korun ročně. Důvodem je podle Hamáčka snižující se počet listovních zásilek, provoz 3200 poboček a denní výběr 21 500 poštovních schránek. Peníze chce použít na růst mezd pošťáků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků