Hlavní obsah
JAS-39 Gripen Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Česká armáda bude odstrašovat v Litvě

Na příští rok naplánovalo ministerstvo obrany pro české vojáky 132 cvičení se spojenci z NATO mimo území ČR. Vojáci spojeneckých armád přijedou cvičit do Česka v šedesáti případech.

JAS-39 Gripen Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Česká armáda bude odstrašovat v Litvě

Předpokládá to plán, který ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) předkládá vládě ke schválení. Loni bylo naplánováno a schváleno vládou i parlamentem 145 výjezdů a 62 cvičení na území ČR, což ale nebylo konečné číslo.

Jak se píše ve zprávě, kterou Právo získalo, vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě může povolat síly rychlé reakce NATO (NRF) ke cvičení na území Aliance kdykoli podle svého uvážení. „Nyní proto nelze přesně definovat, kdy, ve kterém státě a s jakou účastí se cvičení NRF odehrají,“ napsal Metnarův úřad.

„Cvičení doma i v zahraničí jsou velmi důležitou součástí přípravy vojáků na obranu naší země. Zároveň jsou ideální prověrkou pro společné působení v zahraničních operacích nebo pohotovostních silách NATO a EU,“ řekl Právu ministr obrany Lubomír Metnar. Jak dodal, cílem je také posílení regionální vojenské spolupráce s okolními zeměmi.

Šéfka výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) nepředpokládá, že by opozice ve Sněmovně návrh brzdila.

„Společná cvičení prospívají našim příslušníkům i armádám okolních států, cvičí se vzájemné komunikaci a koordinaci. Dalším efektem je ukázat společnou sílu Aliance. Dělají to i jiné země mimo NATO,“ řekla.

Princip odstrašení

A dodala, že „některá cvičení probíhají v lokalitách, jako je Pobaltí, kde je zapotřebí princip odstrašení“. Jedním z nich je patnáctidenní cvičení s největší českou účastí příští podzim právě v Litvě. Pojede tam prapor se 400 vojáky a 118 kusy techniky. Do Litvy zamíří i 130 příslušníků protiletadlového raketového pluku.

Čeští vojáci vyjedou do 26 zemí. Nejčastěji do Německa, na Slovensko nebo do Polska, ale i do Itálie, Turecka, USA, Kanady či Gruzie a Mauretánie. V Jordánsku proškolí tamní vojáky v detekci bojových biologických a chemických látek.

Bojoví potápěči budou cvičit na Baltu s polským válečným námořnictvem. Piloti vrtulníků budou nacvičovat 42 dní ve Francii létání ve vysokohorských podmínkách a řešení složitých situací např. při vysazení motoru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků