Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Češi jsou optimističtější a prezidenta hodnotí kritičtěji, tvrdí průzkum

Podle bilančního průzkumu společnosti STEM mají lidé ve srovnání s předchozími lety optimističtější pohled na budoucnost. V rámci hodnocení uplynulého roku se naopak zhoršilo zejména hodnocení prezidenta, ale i vlády a parlamentu.

Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Češi jsou optimističtější a prezidenta hodnotí kritičtěji, tvrdí průzkum

Hodnocení se uskutečnilo na školní stupnici od 1 (výborné) do pětky (nedostatečné), přičemž vyhlídky do budoucna lidé hodnotili průměrně známkou 3,06 proti 3,27 z loňského roku.

„Pozitivní zprávou z aktuálního výzkumu je významné zlepšení pohledu do budoucna, lidé častěji než dříve lépe známkují vyhlídky do budoucna,” uvedla agentura s tím, že větší pozitivní očekávání mají zejména lidé mezi 45 a 59 lety a respondenti s vysokoškolským vzděláním.

Zlepšil se rovněž pohled na sociální jistoty (z průměru 3,42 loni na 3,31 v letošním šetření) i vnímání možnosti uplatnit své schopnosti (z průměrného hodnocení 2,97 v roce 2016 na 2,83 letos).

Propad hodnocení prezidenta

„K nejvýraznější změně došlo v hodnocení práce prezidenta. Zatímco v lednu 2016 byl prezident hodnocen poměrně pozitivně, hodnocení jeho práce představovalo druhou nejlépe hodnocenou oblast, v aktuálním šetření v jeho případě došlo k nejvýraznějšímu oslabení pozitivních hodnocení ze všech oblastí,” konstatoval průzkum.

Hodnocení práce v uplynulém roce (průměr známek)
 2014
2015
2016
prezident
3,28
2,7
3,01
parlament
3,31
3,39
3,43
premiér2,76
2,91
3,16
vláda
2,98
3,02
3,12
zdroj: STEM

V předchozím šetření byla práce prezidenta ohodnocena průměrnou známkou 2,7, aktuální průzkum uvádí hodnocení 3,01.

STEM si všiml, že hodnocení prezidenta Zemana je rozkolísané a proměnlivé. „V lednu 2016 prezidentovi jedničku nebo dvojku udělila téměř polovina dotázaných (49 procent), nyní jen 37 procent,” uvedla agentura. Dílčí zhoršení zaznamenala rovněž u hodnocení činnosti parlamentu, vlády i premiéra.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že prakticky k žádným změnám nedošlo v hodnocení práce obecních a městských či krajských úřadů, zajištění občanské svobody, stavu životního prostředí, kvality zdravotní péče, situace ve školství, vyřizování záležitostí na úřadech, vnitropolitické situace, možnosti dovolat se práva u soudu, slušnosti ve vztazích mezi lidmi ani v péči o morálku.

Průzkum se uskutečnil od 11. do 19. ledna a zapojilo se do něj 1015 respondentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků