Hlavní obsah

Část zelených vytýká Bursíkovi základnu

Výzvu předsednictvu Strany zelených (SZ), která kriticky hodnotí ministra zahraničí Karla Schwarzenberga k otázce amerického radaru a k euroústavě zformuloval a po vnitrostranické linii rozeslal člen republikové rady zelených Matěj Stropnický. Za dva dny ji podepsala třicítka členů.

Část zelených vytýká Bursíkovi základnu

Podle Stropnického výzvy, která si stěžuje na špatnou komunikaci vedení strany s členy, se nabízí otázka, proč zelení Schwarzenberga do vlády navrhli, když není vázán volebním programem SZ, který je velice ,prounijní' a slibuje snahu, "aby evropské bezpečnostní síly v budoucnu mohly nahradit síly NATO v Evropě".

"Kladl Martin Bursík Karlu Schwarzenbergovi otázky po jeho postojích k ústavě a radaru před jeho nominací? Vypadá to, že ano, neboť dnes není překvapen. Překvapeni ale musejí být voliči SZ a, jak patrno z hojné diskuse k tématu, překvapeni jsou i členové strany," říká výzva.

Bursík: nebudu na to reagovat do médií

Bursík Právu řekl, že výzva směřuje k předsednictvu, které se ještě nesešlo. "Já na to nebudu reagovat do médií. Názor na to mám a nevidím to věcně jako vůbec žádný problém," uvedl. Řekl, že podrobné podklady a argumentaci by měli mít k dispozici delegáti sjezdu zelených v polovině února. Bursík dodal, že by nepovažoval za moudré, aby sjezd stanovil definitivní názor zelených na americký radar v Česku.

Bursík, který chce obhájit post předsedy, podle svých slov neřeší, zda se vnitrostranická kritika objevuje před sjezdem záměrně. "To nevím. To už bychom se dostávali k otázce, jestli ten návrh na základnu nám byl doručen v den, kdy se hlasovalo o důvěře vlády náhodně, anebo záměrně, to neřeším. Téma tu je, beru ho jako realitu a pracuju s ním," dodal předseda.

Šéf sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Liška Právu řekl, že by USA měly zaručit, že se radar stane součástí NATO. "V případě, že to možné nebude a že takovou garanci nedostaneme, tzn. radar bude úzce bilaterální, nezohlední širší rámec, tak potom náš skepticismus nadále trvá," poznamenal k postoji zelených Liška. "Náš prioritní cíl není referendum, náš prioritní cíl je otázka mnohostranného rámce," shrnul.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků