Hlavní obsah
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček Foto: Petr Horník, Právo

Část pozemků pro vládní městečko v Letňanech bude v rezervách

Část pozemků, na nichž by podle plánu premiéra Andreje Babiše (ANO) mohla v Letňanech vzniknout vládní čtvrť, bude přesunuta do tzv. vládních rezerv. V pondělí o tom rozhodl kabinet, který tím chce zamezit převodu pozemků ve vlastnictví státu do soukromého vlastnictví. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že do vládních rezerv bylo přesunuto 12 pozemků o rozloze dvou hektarů.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček Foto: Petr Horník, Právo
Část pozemků pro vládní městečko v Letňanech bude v rezervách

Ze schváleného materiálu vyplývá, že část pozemků předběžně vytipovaných pro výstavbu administrativního komplexu je v současné době předmětem soudních řízení, v rámci kterých restituenti požadují uspokojení svých nároků.

„V současné době je vedeno celkem sedm soudních řízení,” uvádí materiál. Zařazením pozemků do rezervy státních pozemků by tak měl být podle dokumentu znemožněn případný převod pozemků do vlastnictví nestátního subjektu.

Ministr Havlíček uvedl, že schválený přesun je „technikálie”, která však může v budoucnu pomoci vzniku „vládního městečka”.

O výstavbě velkého areálu pro úředníky v Letňanech na pozemcích, které patří mimo státu i hlavnímu městu Praha, mluví premiér Babiš delší dobu. Podle něho je současný stav pro stát neekonomický.

Praha chce za pozemky novou nemocnici

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) již dříve informoval, že by kvůli vybudování úřednické čtvrti v Letňanech přestěhoval ze 70 budov 9773 zaměstnanců. Za nájem těchto budov by ročně ušetřil 175 milionů korun a za provoz a údržbu 273 milionů korun.

Ze seznamu budov určených k vyklizení kvůli vybudování úřednické čtvrti v Letňanech není ale podle dřívějšího vyjádření pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) patrné, jak by měly být budovy určené pro veřejnost do budoucna konkrétně využívány. Kompletní seznam pražských budov, ze kterých by se měli pracovníci do Letňan stěhovat, zveřejnil již dříve majetkový úřad.

Praha mimo jiné výměnou za pozemky požaduje, aby stát investoval do stavby nové nemocnice v této lokalitě, která by nahradila zastaralý pavilonový koncept Nemocnice Na Bulovce. Hřib chce v Letňanech také byty a veřejnou vybavenost, dále požaduje financování dostavby městského okruhu státem podobně, jako tomu je v Brně, a chce také získat objekt patřící státu, kam by se mohl přestěhovat magistrát hlavního města z nákladného nájmu ve Škodově paláci. Převést chce také nemovitosti v areálu Bulovky na město.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků