Hlavní obsah

Bývalý šéf Interpolu, spolupracovník StB, dostane 2 milióny na odchodném

Policie vyplatí bývalému šéfovi české pobočky Interpolu Pavolu Mihálovi na odchodném a výsluze zhruba dva milióny korun. Informovalo o tom Rádio Česko. Mihál policii opustil před čtyřmi měsíci na vlastní žádost, když se zjistilo, že byl spolupracovníkem komunistické rozvědky.

Bývalý šéf Interpolu, spolupracovník StB, dostane 2 milióny na odchodném

Policejní prezídium podle rádia tají, kolik přesně Mihál dostane. Ze strohých údajů, které mu prezídium poskytlo, údajně vyplývá, že Mihál dostal jako odstupné 200 000 korun a přes 1,7 miliónu korun mu policie vyplatí do odchodu do důchodu.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) tvrdí, že vyplacení odchodného a výsluhy zabránit nemohl. "Mezi ty, kteří posuzují takové jednání, ministr vnitra nepatří. To patří policii, státnímu zastupitelství a soudu," uvedl Langer. "Je spousta věcí, které se mi nelíbí, které mohly být řešeny dávno před dnešním dnem, před mým nástupem do funkce. Bohužel se snažíme odstraňovat jen ty největší škody," dodal.

Do října bude podle informací policejního prezídia vést pobočku šéf odboru mezinárodní policejní spolupráce Miroslav Hajný, poté jej nahradí Vratislav Grégr. Ten nastoupí do Interpolu poté, co ukončí své působení v centrále Europolu v Haagu.

Mihál neupozornil na chybné křestní jméno

Na Mihálovo angažmá se dlouhou dobu nepřišlo proto, že mu policejní personalisté počeštili křestní jméno, na což on sám nikdy neupozornil. Za klamání zaměstnavatele ale podle policejního mluvčího Romana Skřepka potrestán nejspíš nebude. "S největší pravděpodobností stíhán nebude, protože naše kontrolní orgány neprokázaly, že by se dopustil nějakého trestného činu," vysvětlil mluvčí.

Skřepek dodal, že zákon policii nepřikazuje kontrolovat správnost osobních údajů ve svých evidencích. Odpovědnost za správnost údajů nese podle Skřepka každý policista sám. A Mihál musel o chybě v personálním spise vědět. Jeho vyjádření se rozhlasu sehnat nepodařilo.

Ministr vnitra Ivan Langer v reakci na Mihálův případ nařídil v únoru kontrolu zaměstnanců ve vedoucích funkcí u policie. [celá zpráva]

Ta odhalila 15 lidí, kteří spolupracovali s StB. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků