Hlavní obsah
Karel Březina (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo

Březina: Pražská ČSSD schválila koaliční dohodu s ODS

Krajský výbor i zastupitelský klub pražské ČSSD na úterním jednání schválili koaliční dohodu s ODS. Pro byli všichni členové kromě Jiřího Dienstbiera mladšího, který byl kandidátem na primátora za ČSSD. V České televizi to řekl místopředseda pražské ČSSD a koaliční vyjednávač Karel Březina.

Karel Březina (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo
Březina: Pražská ČSSD schválila koaliční dohodu s ODS

Na koaliční dohodě o společné vládě na pražském magistrátu se zástupci občanských a sociálních demokratů domluvili v noci na úterý. [celá zpráva]

"Jak klub, tak krajský výbor schválil toto koaliční řešení všemi hlasy s výjimkou hlasu Jiřího Dienstbiera (mladšího). Takže v tuto chvíli toto koaliční řešení má podporu 13 zastupitelů sociální demokracie," uvedl Březina. Dienstbier už dříve možné uzavření této koalice kritizoval, rezignoval kvůli tomu také na místo vyjednávače.

ODS i ČSSD by měly v pražské radě získat po pěti křeslech. Jedno místo v radě bylo nabídnuto TOP 09, ta jej odmítla. Lídr ODS Bohuslav Svoboda se stane primátorem.

V radě by měli dále za ODS zasednout starostové Josef Nosek a Ivan Kabický, dále Radek Lohynský a Alexandra Udženija. Sociální demokracii bude v radě zastupovat mimo jiné Karel Březina, Petr Dolínek, Antonín Weinert a Lenka Teska Arnoštová. Místo nezbylo na šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského.

Březina také uvedl, že postup jednání byl schválen jak zastupiteli, tak krajským výborem strany. Hlasování prý bylo jednomyslné, jedinou výjimku prý tvoří volební lídr pražské ČSSD Jiří Dienstbier mladší. Ten již dopředu avizoval, že velkou koalici nepodporuje a nebude pro ni hlasovat ani na ustavujícím jednání zastupitelstva.

Podle Březiny se ČSSD podařilo vyjednat některé programové ústupky. Vedle dalšího jmenoval výstavbu sociálního bydlení, mateřských školek, veřejnou dopravu pro lidi nad 65 let zdarma či nezdražování dlouhodobých (tj. nad 30 dní) jízdenek pražské MHD po celé volební období.

Tůma: ODS pozná, co je efektivní opozice

Březina také potvrdil, že strany nabídly jedno z 11 křesel vítězné TOP 09. Předseda její pražské organizace František Laudát však tento post pro svou stranu odmítl. TOP 09 naopak bude usilovat o většinu v kontrolním výboru i o post jeho předsedy.

Volební lídr TOP 09 Zdeněk Tůma k rozhodnutí občanských demokratů uvedl, že "ODS pozná, co je efektivní opozice".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků