Hlavní obsah
Vít Bárta Foto: Jan Handrejch

Bárta potvrdil, že se poslaneckého mandátu nevzdá

Neformální lídr Věcí veřejných (VV) Vít Bárta poslanecký mandát zatím nesloží. Oznámil to v sobotu v rozhovoru pro televizi Nova. K tomu, aby se vzdal křesla ve sněmovně, ho ale vyzval jak premiér Petr Nečas (ODS), tak i další politici.

Vít Bárta Foto: Jan Handrejch
Bárta potvrdil, že se poslaneckého mandátu nevzdá

Poukázali přitom na páteční verdikt soudu, který Bártu uznal vinným z uplácení bývalých spolustraníků Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Bárta se odvolal a s případným složením mandátu chce počkat až na konec odvolacího řízení.

Kvůli verdiktu se již vzdal místa předsedy poslaneckého klubu VV a uvedl, že pozastavil členství ve straně. Poslanec Škárka, odsouzený v pátek v témže soudním procesu za podvod na Bártovi, televizi řekl, že se poslaneckého mandátu nyní nevzdá.

Před verdiktem soudu Bárta hlásil, že pokud bude uznán vinným, odejde z vysoké politiky. Dnes ale sdělil, že křesla ve sněmovně se ještě vzdát nehodlá.

"Soudce jednoznačně říká, že na Věci veřejné byl organizovaný puč, že jednání pana Škárky a paní Kočí bylo podvodné jednání vůči mé osobě a že já jsem se dopustil korupčního jednání tím, že jsem poskytl bezúročné půjčky. To mě vede k tomu, že se chci bránit u odvolacího soudu," zdůvodnil své rozhodnutí.

Škárka ještě televizi řekl, že se sice nevzdá křesla ve sněmovně, ale "rezignoval na členství v komisi, která zkoumá hospodaření NKÚ".

Obvodní soud pro Prahu 5 udělil Bártovi v pátek osmnáctiměsíční podmíněný trest s třicetiměsíčním odkladem. Poslanci Škárkovi soud uložil tři roky vězení za to, že Bártu podvedl. Rozsudek není pravomocný, stejně jako Bárta se Škárka proti verdiktu odvolal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků