Hlavní obsah
Blanenský babybox se nachází v tamní nemocnici. V sobotu byl poprvé využit. Někdo do něj odložil novorozeného chlapce. Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Babybox v Blansku zachránil novorozeného chlapce

Dvoustým novorozencem v Česku, kterému babybox zachránil život, se stal v sobotu ve 21:19 v Blansku chlapec, který dostal jméno Jan. Blanenský babybox byl v tamní nemocnici nainstalován v březnu 2018 a nyní byl použit poprvé.

Blanenský babybox se nachází v tamní nemocnici. V sobotu byl poprvé využit. Někdo do něj odložil novorozeného chlapce. Foto: Vladimír Klepáč, Právo
Babybox v Blansku zachránil novorozeného chlapce

Chlapec se má podle dostupných informací čile k světu. Okamžitě byl převezen do péče lékařů nemocnice v Boskovicích. Právu to řekl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. V Česku je nyní 76 těchto zařízení.

„Podle fotografie vím, že to byl novorozenec zabalený jen ve fialovém ručníku. Dosud babyboxy zachránily 111 holčiček a 89 chlapců,“ uvedl Hess, který shání od sponzorů peníze na tyto schránky. Sleduje také osudy dětí, jimž tyto speciální vyhřívané skříňky zachránily život.

Využít je mohou matky, které porodí v utajení a o své dítě se nemohou postarat. Stačí jen dítě vložit do babyboxu. Zařízení poskytuje miminku naprosté bezpečí. Po vložení dítěte je automaticky kontaktovaná záchranka. Přivolaní zdravotníci dítě prohlédnou a odvezou do nejbližší porodnice. Následně jsou kontaktováni sociální pracovníci, kteří pro dítě ihned hledají náhradní rodinu. Babyboxy brání tomu, aby život nechtěných dětí skončil tragicky.

Chlapec dostal jméno Jan po předsedovi představenstva Komerční banky Janu Juchelkovi. Je to poděkování za to, že její nadace Jistota je největším sponzorem budování nových babyboxů v ČR. Aby mohl před dvěma roky vzniknout ten v Blansku, rozeslal Hess 2400 dopisů s prosbou o příspěvek na jeho financování. Blanenský babybox přišel na 300 tisíc korun.

První z těchto zařízení bylo nainstalováno 1. června 2005 v pražské Vinohradské nemocnici. Tento babybox zachránil již 26 dětí, tedy nejvíce v Česku. S instalací nových boxů počítá Hess ve Žďáře nad Sázavou, v Lounech a v Tachově.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků