Hlavní obsah
 

Kremlík náměstek nebude a ministerstva se slučovat nebudou, rozčílil se Babiš

Premiér Andrej Babiš uvedl v pátek ráno vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) do funkce ministra dopravy. Havlíček v čele resortu vystřídal Vladimíra Kremlíka (za ANO), který skončil kvůli předražené zakázce na informační systém na elektronické dálniční známky. Babiš odmítl informace, že by se měl stát Kremlík náměstkem.

 
Kremlík náměstek nebude a ministerstva se slučovat nebudou, rozčílil se Babiš

„Kremlík nebude náměstek ani politický náměstek,“ řekl Babiš s tím, že nic takového netvrdil, pouze prý reagoval na informace, které kolovaly mezi novináři.

S informací, že bude Kremlík náměstkem, přišel ve čtvrtek večer deník MF Dnes. „Budu s ním v následujících dnech jednat a předávat si práci. Korektně musím říct, že spolupracuje dobře. Jaký bude jeho další status na ministerstvu dopravy, je v tuto chvíli předčasná otázka,” reagoval na tiskové konferenci na otázku po Kremlíkově budoucnosti Havlíček.

Babiš na tiskové konferenci popřel i spekulace, že by se měl sloučit resort průmyslu s resortem dopravy.

Babiš: Havlíček to zvládne

„Žádná ministerstva se nebudou slučovat,“ uvedl Babiš, podle něhož to není možné a není to ani v plánu. Něco podobného by prý bylo myslitelné jen ve většinovém systému.

Premiér však počítá s tím, že Havlíček povede obě ministerstva trvale až do konce funkčního období. Podle Babišova přesvědčení to Havlíček zvládne, neboť obě ministerstva disponují fondy a institucemi, které jsou řízeny managementy. „Je to o nastavení systému,“ tvrdí premiér.

Havlíček řekl, že nepřišel na ministerstvo dopravy poučovat, ale pomáhat. Problematická zakázka na elektronické dálniční známky, kvůli níž skončil ministr Kremlík, byla bez penále ukončena a bude vypsána nová a jednodušší.

„Máme propočteno, že by se to zvládnout dalo,” uvedl s poukazem na termíny.

Struktura ministerstva se změní

Po svém nástupu chce Havlíček změnit a zjednodušit strukturu ministerstva. Noví sekční náměstci budou vybráni ve výběrových řízeních.

Za priority označil výstavbu dálnic a silnic i železničních tratí. Otevřít by se letos mělo 75 kilometrů silnic a dálnic a 49 kilometrů železničních tratí.

Konec Kremlíka ve funkci oznámil Babiš v pondělí. Důvodem byla předražená zakázka na e-shop pro elektronické dálniční známky za 400 milionů korun, kterou Kremlík obhajoval.

Podle Babiše udělal Kremlík chybu, že uvěřil svým podřízeným.

Premiéra Babiše a svého nástupce Karla Havlíčka vítá před ministerstvem dopravy odvolaný Vladimír Kremlík.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Anketa
Lze podle vás plnohodnotně řídit zároveň ministerstvo průmyslu a dopravy?
Ano
27.2 %
Ne
72.8 %
Celkem hlasovalo 6234 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků