Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo

Babiš u Evropského soudu neuspěl se žalobou kvůli evidenci ve svazcích StB

Premiér Andrej Babiš (ANO) neuspěl se žalobou, kterou podal u Evropského soudu pro lidská práva na Slovenskou republiku. Babiš si stěžoval kvůli rozsudku, který odmítl jeho žalobu na neoprávněnost evidence ve svazcích StB.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo
Babiš u Evropského soudu neuspěl se žalobou kvůli evidenci ve svazcích StB

Podle serveru respekt.cz soud žalobu 20. listopadu zamítl pro „nepřijatelnost”.

Přesný obsah stížnosti není znám. Existenci verdiktu premiér nicméně Novinkám potvrdil.

„Ano, takovou informaci mám,“ uvedl Babiš. Usnesení prý teď studují jeho právníci. Podle nich prý spor nekončí a bude pokračovat na Slovensku.

„Tam jsem několikrát soud vyhrál a Ústavní soud to z nepochopitelných důvodů zrušil. Pravda je na mojí straně,“ zdůraznil Babiš.

„Jsem přesvědčen, že spor vyhraji, protože jsem nikdy žádnou spolupráci nepodepsal,“ napsal v SMS zprávě.

Právě spolupráce s StB, v jejíchž svazcích byl veden pod krycím jménem Bureš, je jedním z důvodů, proč je Babiš částí veřejnosti vnímán negativně.

Babiš již dříve avizoval, že se s verdikty soudů, které hovoří v jeho neprospěch, nehodlá smířit. Budu se soudit celý život, pronesl v únoru. [celá zpráva]

Babiš a StB

Před listopadem 1989 byl Babiš členem komunistické strany. Podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) se navíc v roce 1980 stal důvěrníkem Státní bezpečnosti (StB) a o dva roky později ho komunistická tajná policie získala ke spolupráci jako agenta. Babiš vědomou spolupráci s StB vždy popíral a v roce 2012 podal na ÚPN žalobu.

V červnu 2014 bratislavský okresní soud rozhodl, že Babiš byl ve svazcích StB evidován jako její agent neoprávněně. ÚPN se proti verdiktu odvolal. Závěr soudu prvního stupně v červnu 2015 v odvolacím řízení potvrdil bratislavský krajský soud. Loni 12. října ale slovenský ústavní soud verdikty zrušil a vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání. Ten letos v únoru zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně evidován jako agent StB. Babiš naznačil podání další žaloby.

zdroj: ČTK
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků