Hlavní obsah
Andrej Babiš mladší loni na podzim na Krymu Foto: Archiv, Právo

Babiš ml. na D1 tvrdil, že má bombu a je George Clooney, píše se v dokumentu

Usnesení Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, které bylo zveřejněno na základě zákona o přístupu k informacím, popisuje okolnosti incidentu premiérova syna Andreje Babiše mladšího na dálnici D1 v červenci 2015, který stál na počátku současné kauzy jeho údajného zavlečení na Krym. Podle dokumentu se Babiš ml. při zadržení choval agresivně a trpěl bludy a halucinacemi.

Andrej Babiš mladší loni na podzim na Krymu Foto: Archiv, Právo
Babiš ml. na D1 tvrdil, že má bombu a je George Clooney, píše se v dokumentu

Usnesení soudu získal aktivista Tomáš Pecina, uvedl ve čtvrtek server iRozhlas.cz. „Je tam mnoho nejasností a tento dokument má potenciál určité nejasnosti osvětlit, případně potvrdit to, co tvrdí jedna či druhá strana,“ vysvětlil serveru Pecina, proč o zveřejnění dokumentu zažádal.

„Byl přivezen spoután na lůžku včetně policejních pout záchrannou službou za asistence policie a dálniční policie poté, co byl nalezen na krajnici dálnice D1, jak tam postával a choval se nepřiměřeně,“ stojí v usnesení soudu, který rozhodl o přípustnosti hospitalizace Babiše ml. ve zdravotnickém zařízení.

„Mluvil střídavě česky, anglicky, slovensky, tvrdil, že má v autě bombu, tvrdil, že je George Clooney, že je Barack Obama apod. Při legitimaci od policie začal být neklidný, agresivní. Při přijímání do psychiatrické nemocnice s ním nebyl žádný smysluplný kontakt, vykřikoval nesmyslná hesla či věty, všemu se bránil,“ píše se v dokumentu.

„Asi to nebude úplná fabulace”

„Ten dokument potvrzuje, že šlo o příznaky velmi nestandardního chování, čili o té duševní nemoci to asi nebude úplná fabulace, úplné účelové tvrzení,“ komentoval vyznění usnesení soudu Pecina s narážkou na nejasnosti panující kolem diagnózy Babiše juniora.

Premiér Babiš trvá na tom, že jeho syn trpí schizofrenií a že na jeho přání byl po incidentu z léčebny v Havlíčkově Brodě následně převezen do Národního ústavu duševního zdraví. Tam se ho ujala lékařka Dita Protopopová, která vypracovala zprávu o jeho zdravotním stavu. Její manžel Petr Protopopov později odjel s Babišem juniorem do Ruska a na Ukrajinu, což premiérův syn před několika dny v rozhovoru s reportéry serveru Seznam Zprávy označil za únos.

Babiš mladší je mezi obviněnými v kauze údajného dotačního podvodu týkajícího se farmy Čapí hnízdo, vyslechnut ale ještě nebyl. Jeho advokáti tvrdí, že jeho zdravotní stav neumožňuje trestní stíhání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků