Hlavní obsah
Kristýna Zelienková Foto: Petr Horník, Právo

Babiš káže vodu a pije víno, říká Zelienková, která odchází z ANO

Poslankyně Kristýna Zelienková dala podle svých slov košem hnutí ANO, protože přestala věřit jeho šéfovi Andreji Babišovi a je znechucená nedemokratickými poměry v hnutí. Chystá se odejít i z poslaneckého klubu ANO, ale poslanecký mandát si ponechá.

Kristýna Zelienková Foto: Petr Horník, Právo
Babiš káže vodu a pije víno, říká Zelienková, která odchází z ANO

Nelíbí se jí hlavně, jak Babiš postupoval při získávání dotací pro areál Čapí hnízdo, což již delší dobu vyšetřuje česká policie i evropské orgány. Podle Zelienkové Babiš provedl řadu právních a účetních operací, aby se zmocnil peněz, určených pro malé a střední firmy.

„Připravil tak o ně podnikatele, kteří je opravdu potřebovali. Pokud chtěl pan Babiš zajistit své potomky, měl jistě už tehdy dostatek vlastních zdrojů,“ napsala poslankyně na svém facebookovém profilu.

Rozhodnutí vystoupit z ANO ve mně zrálo dlouho a nebylo snadné ho učinit. Důvody bych shrnula do 3 hlavních bodů: 1....

Zveřejnil(a) Kristýna Zelienková dne 24. červenec 2016

Dodala, že je možné, že policie nic nezjistí, ale i tak si myslí, že Babiš nejednal správně. „Z mého pohledu ale porušil svůj mravní politický kodex, neboť kázal vodu, ale pil víno. Jeho heslu „nelžu a nekradu“ už nemohu věřit,“ uvedla.

Dále se jí nelíbí, že v hnutí nelze normálně diskutovat. „Z reakcí některých mých kolegů z hnutí, zejména v poslaneckém klubu, jsem v těchto případech ale cítila stále rostoucí dehonestaci. Diskusi postupně nahrazovalo okřikování, někdy i ponižování a urážky,“ tvrdí Zelienková. „Debaty nahradily direktivy,“ dodala.

Dalším důvodem k odchodu podle poslankyně je situace v regionální buňce hnutí ANO na Berounsku. Místní vedení podle ní brutálně porušuje pravidla hnutí. „Jsem přesvědčena, že lidé z vedení oblasti zakládali místní organizace v rozporu se stanovami, vyráběli falešné zápisy, schvalovali kandidátky bez svolání sněmů, účelově si měnili bydliště v naději na získání pozic v zastupitelstvech,“ uvedla poslankyně.

Podle svých slov se s tímto stavem nechtěla smířit a porušování pravidel předala rozhodčí a smírčí komisi ANO, která to ale smetla ze stolu. „Až později jsem pochopila, že šlo o řízený proces, ve kterém se vedení Hnutí za pomoci konkrétních lidí v oblasti/oblastech snaží eliminovat vliv a postavení lidí, kteří mají jiné názory. Že loajalitu chápe jako byzvýhradnou poslušnost,“ píše poslankyně.

Babiš: Zástěrka

Podle Babiše Zelienková za ANO kandidovala omylem. "Ostatně měla názorově vždy blíže ke Kalouskovi a TOP 09 než k hnutí ANO. Měla hlavně jiný názor na migrační krizi, na poslanecký klub moc nechodila, práci ve Sněmovně se věnovala minimálně, protože byla vetšinou v zahraničí na cestách," sdělil Právu Babiš.

Dodal, že její argumenty o Čapím hnízdě jsou jenom zástěrka, aby mohla odejít od ANO a posunout se k TOP 09. "Evropské peníze z dotačního programu ani nebyly vyčerpané, žádné malé ani střední firmy tak nemohly být o dotace ochuzené. Paní Zelienková neví, o čem mluví, měla by si napřed všechno řádně nastudovat," dodal Babiš.

Kalousek: Sympatická tvář

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek nemá podle svých slov informace, že by Zelienková mířila do TOP 09. S jejími důvody ale plně souhlasí. "Je to jedna z mála sympatických tváří ANO, řadu názorů v zahraničním výboru sdílela s námi. Ale o tom, že by k nám měla namířeno, nic nevím," řekl Právu Kalousek.

Dodal, že je s podivem to, že je Zelienková jediná v ANO, kterou poměry v hnutí znepokojují.

Babiš už v pátek řekl, že ho Zelienková o svém rozhodnutí opustit hnutí informovala mailem. „Čekali jsme to už dávno, někteří kolegové říkali, že ji máme vyloučit. Rozešli jsme se v názoru na migraci,“ uvedl Babiš. Zelienková loni vládě vyčetla to, že se v otázce migrační krize vyjadřuje především negativně, podle ní nepřichází s dostatkem pozitivních návrhů a není připravena ke kompromisu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků