Hlavní obsah
Andrej Babiš vystoupil Foto: Petr Hloušek, Právo

Babiš: Češi jsou šikovní, jen je řídí neschopní

Miliardář Andrej Babiš se chystá ve volbách vypálit se svým hnutím ANO rybník zavedeným stranám. Na současných politicích všech barev nenechává nit suchou a myslí si, že stát lze řídit ve prospěch občanů jako firmu s deseti milióny akcionářů.

Andrej Babiš vystoupil Foto: Petr Hloušek, Právo
Babiš: Češi jsou šikovní, jen je řídí neschopní

Nakolik vám předčasné volby udělají čáru přes rozpočet? Kolik chcete dát na kampaň?

Určitě nám předčasné volby nevyhovují, ale protože jsme jiní než parlamentní strany, tak to přiznáme. Na kampani již intenzivně pracujeme, ještě tento měsíc pravděpodobně svolám mimořádný sněm. Zatím probíhala billboardová kampaň, v rámci níž jsme představovali naše hnutí, další fáze bude od září. Počítám, že celkem nás předvolební kampaň vyjde celkem asi na 30 miliónů.

Co bude hlavním mottem kampaně?

Moje základní heslo je, že bych chtěl, aby naše děti chtěly v naší zemi žít. Mladá generace cítí beznaděj, kterou způsobilo vládnutí všech stran, které o nás od revoluce rozhodovaly. Náš národ vymírá, schopní odcházejí do zahraničí a to je špatně.

Zapojíte do kampaně vámi vlastněné deníky Mladou frontu Dnes, Lidové noviny či televizi Óčko?

Společnost MAFRA ještě nevlastníme, ale budeme v ní inzerovat jako každý jiný. Do redakce nebudu vůbec zasahovat. Připravuji se šéfredaktory a Karlem Hvížďalou etický kodex, který v momentě vstupu budeme podepisovat.

Chcete naplnit celé kandidátky?

Ano.

To jsou stovky jmen, kde ty lidi vezmete?

Máme asi 120 organizací, 14 krajských předsedů, do hnutí se hlásí každý den asi sto sympatizantů, máme skoro tisíc členů. Takže kandidáty budeme hledat sami u sebe. Za rok a půl jsem na rozdíl od jiných rychlokvašek dokázal vybudovat stranickou strukturu, jsme normální organizované politické hnutí.

Budete sám kandidovat, případně kde?

Určitě ano, jsem lídr hnutí, založil jsem ho a budu kandidovat. Bydlím v Průhonicích, tak budu asi kandidovat ve Středočeském kraji.

Kolik byste chtěl, aby ve volbách ANO získalo procent?

Kdyby to bylo v řádném termínu, abychom měli čas vše vysvětlit, tak jsme počítali s tím, že by to mohlo být kolem deseti procent. Chceme hlavně sbírat voliče na středopravém poli. Vyznávám sice středopravé myšlenky, ale na druhé straně říkám, že je třeba solidární stát, a po vzoru Švédska, kdy se bohatí postarají o ty sociálně slabší.

Tedy by se ANO dalo považovat za středopravé?

Ale prosím vás, levice, pravice, to jsou klišé. Miloš Zeman privatizoval banky, Václav Klaus zavedl bankovní socialismus, pravice nám zvýšila daně. Současní politici něco hlásají v programu, ale ve finále se starají jen o sebe.

Všechny parlamentní strany po revoluci mají stejný program: prachy a moc. Na rozdíl od nich chceme do politiky dostat slušné a schopné lidi. Ale pokud chcete, tak jsme středopraví a chceme sbírat hlasy ODS, TOP 09 a nespokojených občanů. Zkrátka všech, kteří nevědí, koho volit, takže i těch nalevo, kteří chtějí volit slušné a schopné lidi.

Kde berete jistotu, že budete mít slušné a schopné lidi? Jak víte, že se k vám nehlásí lidé jen kvůli penězům?

Určitě hlásí, protože jsme už měli ve straně kmotra, který například pomocí esemesek ovlivňoval hlasování. Byl jsem relativně naivní, když jsem si myslel, že každý jde do politiky s ideály jako já. Je složité vidět lidem do hlav.

Češi jsou velmi šikovní a úspěšní a máme smůlu jen v tom, že nás řídí ti neschopní

Snažíme se získávat lidi, kteří nebyli v politice a mají dobrou pověst tam, kde žijí. Chtěli bychom oslovit třeba ty, kteří byli úspěšní v krajských volbách a nejsou klasické parlamentní strany − jako třeba Změna pro Liberec, Severočeši, Východočeši a další, kteří sdílejí stejné názory jako naše hnutí.

Kdybyste uspěl, tak byste zůstal ve Sněmovně celé čtyři roky?

Pravděpodobně ano. Budu tam tehdy, kdy budu moci něco udělat z toho, co budu říkat.

Pokud by se ANO dostalo do parlamentu, máte už jasno v tom, jakou vládu byste podporovali, či naopak nepodporovali?

Jestli se máme s někým dohadovat, pak s lidmi, kteří vyznávají stejné ideály jako my. A pokud získáme deset procent a nebudeme spokojení s potenciálními partnery, tak budeme v opozici. Obrací se na nás plno stran a uskupení a budeme se bavit s těmi, kteří budou souhlasit s těmi základními věcmi, které hlásáme.

Co to konkrétně je?

To jsou věci, na které se politici vždy tváří, že chtějí udělat, ale nikdy je neudělali. Osobně si myslím, že by pro ČR byl nejlepší většinový systém, aby vládla jedna strana a ta se také voličům odpovídala. Systém parlamentní demokracie by vůbec měl mít více prvků přímé demokracie, jako například přímou volbu starostů.

Ale můžeme začít u těch jednoduchých věcí – politici by neměli mít imunitu, všichni politici i jejich nejbližší rodinní příslušníci by měli podávat majetková přiznání a firmy s anonymními akciemi by měly mít zakázáno obchodovat se státem a pobírat dotace. Například jen na dotacích jde firmám ze solárního byznysu, u nichž není známý vlastník, 15 miliard a to by měl stát nějak řešit.

Co daně?

Určitě bychom neměnili firemní daně, chtěli bychom snížit základní sazbu DPH na deset procent a přemýšlíme o pětiprocentní DPH pro léky, knihy a časopisy. Jsme pro progresivní zdanění, protože by měla existovat solidarita s těmi, kteří na tom nejsou tak dobře. Ale to jen za předpokladu, že ti, kdo řídí stát, to nerozkradou.

Stát prostě musí mít kontrolní mechanismy, aby se to stále dokola nerozkrádalo. Měl by se také přijmout zákon o státní službě.

Víte, já vždy říkám, že ČR je jako firma, která má deset miliónů akcionářů, kteří jednou za čtyři roky chodí na valnou poradu, a to ještě nemají plná práva. Já řídím firmu ve prospěch firmy a někdo by měl řídit stát ve prospěch občanů.

Ale politici, co jsou u moci 23 let, stát řídí ve svůj prospěch. A podnikatelé by si měli uvědomit, že když se náš stát totálně rozkrade a už nebude co krást, tak nás můžou znárodnit jak Baťu, pokud se tady nic jiného nezmění. Ti úspěšní lidé se nyní hlavně starají o sebe a politika je nezajímá. Ale to je chyba.

Podnikatelé, kteří chtějí stát řídit jako firmu a zavést pořádek, tu už byli. Nejdete do politiky jen proto, abyste pomohl sám sobě?

Jdu tam hlavně ze zoufalství, protože je mi líto, že Češi jsou velmi šikovní a úspěšní a máme smůlu jen v tom, že nás řídí ti neschopní, kteří by se v normálním životě neuplatnili. Do politiky jsem nechtěl, vzniklo to spontánně. Nemohl jsem už poslouchat ty lži největšího polistopadového zla, tedy Václava Klause. Kdybych nadělal tolik škody, co tady nadělal on, a on ještě veřejně mluví, tak bych chodil kanálama. Když neuspěji, tak moje firma i rodina asi budou šťastnější.

Svoje podnikání jsem založil na své pověsti, která je v zahraničí excelentní, jen doma mi ji kazí různí novináři a jejich informátoři z řad konkurentů, nepřátel, tedy často lidí, kteří rozkrádali státní majetek. Je absurdní, že bych chtěl nějakou výhodu, se státem vlastně ani neobchoduji kromě Lesů ČR a Čepra.

Když jsme u vaší pověsti, myslíte, že jste pro lidi důvěryhodný? Mluví se třeba o vašem kamarádství s expremiérem ČSSD Stanislavem Grossem.

Nemám žádnou agenturu, která by mi léta vylepšovala image. Myslím, že mám čistý stůl – nic jsem nezprivatizoval, nic jsem neukradl, od nuly jsem vybudoval největší firmu v ČR, teď budu v zemi investovat 13 miliard, zaměstnávám nejvíc lidí, platím nejvíc daní, jen loni to bylo za mou osobu 82 miliónů a přes firmy asi 700 miliónů. Ale je pravda, že mě některé noviny na objednávku lidí, kteří se podíleli na rozkrádání státu, poškodili.

Co se týče Grosse, tak to je klišé. Nebyl to žádný můj kamarád, ale to neznamená, že bych politiky neznal. Nemám mezi nimi ale žádného kamaráda. Miroslava Kalouska znám od roku 1994, Miloši Zemanovi jsem byl v roce 1998 na narozeninách, na narozeninách u Václava Klause jsem byl xkrát, Topolánek byl na mých padesátinách, Ivanu Langrovi jsem byl na svatbě.

Znám je všechny a dlouho a myslel jsem si, že tito lidé budou chtít něco udělat pro občany. Ale nedělají nic, dělají jen něco pro sebe. Pro sebe nic nepotřebuji, proto také do politiky jdu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků