Hlavní obsah
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Horník, Právo

Babiš: Aféra s nahrávkami má odvést pozornost od korupce

Aféra s uniklými tajně pořízenými nahrávkami ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše je jen „vrtění psem”, tedy odváděním pozornosti od aktuálních korupčních kauz spojených s jinými stranami. Je to provokace, organizované spiknutí, v pozadí stojí podsvětí a možná i politické struktury a premiér Bohuslav Sobotka, řekl Babiš v neděli v Průhonicích. Sobotka podle něj „brutálně porušuje koaliční smlouvu”.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Horník, Právo
Babiš: Aféra s nahrávkami má odvést pozornost od korupce

„Celá aféra je jenom proto, aby se zakryla korupce na MŠMT, ve fotbale, ve sportu," prohlásil Babiš s odkazem na nedávný zásah policie na ministerstvu školství v kauze údajného zneužívání dotací na sport. „Vrtěti psem, vážení, proto ta akce na Babiše, proto samozřejmě nahrávky, určitě, já se s tím teď zabývám a vidím, že to byla všechno provokace. V pozadí pravděpodobně stojí různí lidé, je to spolupráce podsvětí a možná politických struktur," řekl.

Sobotka tento týden oznámil, že podá demisi, aby otevřel cestu k řešení situace kolem ministra financí. Nakonec ale vzal svá slova zpět a na Hrad poslal návrh na Babišovo odvolání. [celá zpráva]

Lídr hnutí ANO nemá podle Sobotky problém pouze s kauzou ohledně korunových dluhopisů, ale nyní i kvůli ovlivňování médií. Na veřejnost unikla nahrávka, na které Babiš s novinářem MF Dnes řeší články o politických konkurentech. [celá zpráva]

„Určitě je to chyba, já jsem si naběhl," řekl ke schůzkám s novinářem, z nichž nahrávky vzešly.[celá zpráva]

„Sobotka je součástí spiknutí”

Babiš také řekl, že nepožádal premiéra, aby k nahrávkám svolal Bezpečnostní radu státu, protože sám premiér k jejímu svolání vyzývá, takže je s tím podle něj ztotožněn. „

A já si myslím, že on je součástí toho spiknutí," prohlásil Babiš. Nedomnívá se, že by se prezident Miloš Zeman ve vládní krizi přikláněl na stranu hnutí ANO. "Pan prezident bohužel asi vyřizuje účty s tím bezpáteřním člověkem a já se mu ve finále ani nedivím," poznamenal.

Premiér Bohuslav Sobotka na debatě k projektu Česko 20+.

Foto: Pavel Karban, Právo

„My se musíme zeptat pana premiéra, jestli jsme v koalici. On brutálně porušuje koaliční smlouvu. Tak pokud jsme v koalici, tak by se měl držet podle smlouvy, a pokud nejsme v koalici, tak je potřeba, aby byla koaliční smlouva zrušena," domnívá se Babiš.

Babiš novinářům řekl, že brífink svolal k tomu, aby jim vysvětlil, proč se neúčastnil nedělní debaty na ČT. Tento pořad, jak prohlásil, systematicky vysílá proti němu. Nedělní Otázky Václava Moravce, kam byl pozván, ale nedorazil, označil Babiš za silně zmanipulované.

„Protože pan Moravec už je takový a samozřejmě vazby České televize na tu agenturu sociální demokracie Bison and Rose, která tam má smlouvu za 11 miliónů, jsou jasné," řekl.

Moderátor Moravec si tam vůči němu podle jeho slov dovoloval sprosťárny. Babiš se například pozastavil se nad tím, proč se moderátor neptal premiéra na zásah policie na ministerstvu školství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků