Hlavní obsah
Zprava primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) po jednání s premiérem Andrejem Babišem. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Babiš a Hřib se přeli o vládní čtvrť v Letňanech

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), zástupci rady a premiér Andrej Babiš (ANO) se od říjnových voleb poprvé ve čtvrtek sešli na jednání. Řešili pražskou dopravu, ale i možnou výstavbu tzv. vládní čtvrti v Letňanech, kterou premiér dlouhodobě prosazuje. Hřib je naopak proti výstavbě.

Zprava primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) po jednání s premiérem Andrejem Babišem. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Babiš a Hřib se přeli o vládní čtvrť v Letňanech

Primátor po jednání uvedl, že s premiérem řešili především spolufinancování projektů, které se týkají Prahy, ze strany státu. Jde především o pražský i městský okruh, železniční dráhu na letiště a dále do Kladna a peníze na opravy mostů.

„Máme shodu ohledně stavby pražského okruhu. Máme velký zájem, abychom konečně s touto investicí pohnuli, jelikož je pro Prahu strategická,” reagoval na jeho slova premiér Babiš. Obě strany budou mít kvůli pražskému okruhu příští týden další schůzku.

Vládní čtvrť v Letňanech

Vybudování vládní čtvrti v Letňanech prosazuje premiér Andrej Babiš už několik let. [celá zpráva]

„Je to skvělý a rychle návratný projekt. Myslím, že administrativní centrum by mělo zásadní pozitivní vliv na fungování Prahy. Je to na okruhu Prahy a večer tam nikdo nejezdí a plno občanů by tak nemuselo jezdit do centra. Divím se, že někdo projekt kritizuje,” hájil Babiš výstavbu centra na pozemcích, které nyní vlastní Praha.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání se primátorem hlavního města Zdeňkem Hřibem o investičních záměrech v Praze.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Stát by za to městu mohl poskytnout budovy, které mu nyní patří, a z uvolněných ministerských budov by podle premiéra i ředitelky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřiny Arajmu mohly vzniknout byty.

„Máme nejvíce roztříštěné umístění státních zaměstnanců. Naším cílem je hledat lokalitu, která je výborně dopravně dostupná a umožní stavbu na zelené louce. Jako východisko vidíme možnost výměny nemovitostí. Uvolněné historické budovy by byly otevřené pro veřejnost,” řekla po čtvrtečním jednání Arajmu.

Hřib: Nechci v Praze úřednické ghetto

Primátor Zdeněk Hřib se již několikrát vyjádřil, že se záměrem vybudování takové čtvrti nesouhlasí, a zopakoval to i nyní. „Není vhodné stavět v Praze úřednické ghetto. Náš záměr je nyní mít v Letňanech primárně rezidenční čtvrt a vystavět tam novou severní moderní nemocnici,” reagoval po jednání Hřib.

U pozemků v Letňanech se také v listopadu 2018 uvažovalo o výměně za zámeček na Veleslavíně. Navrhoval to premiér. Varianta však podle zástupců Prahy padla, jelikož o objekt má nyní primárně zájem ministerstvo kultury. Výměna by podle Prahy ani tak nebyla dostatečně adekvátní. [celá zpráva]

V rámci prvního jednání mezi vládními zástupci a zástupci Prahy se řešilo i to, že magistrát by chtěl pro své úředníky najít jinou budovu než Škodův palác, kde platí nájem. Podle zástupců města by mohlo jít třeba u budovu invalidovny nebo karlínská kasárna.

Na schůzce byli kromě Hřiba a Babiše přítomni i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebo ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Za město dorazilo skoro celé pražské vedení a došlo i na kuriózní moment, kdy po jednání měli tiskovou konferenci v prostorách, kde běžně mívá tiskové konference vláda.

Pražský primátor Zdeněk Hřib po jednání představitelů pražské radnice s vládou Andreje Babiše

Foto: Novinky

Radní pro majetek Jan Chabr po jednání Novinkám sdělil, že hrozí, že pokud Praha na výměnu pozemků v Letňanech nepřistoupí, stát svou podporu Praze přehodnotí.

„Pan premiér nabízí Praze spolupráci a účast na mnoha projektech, nicméně velkou podmínkou vzájemných vztahů je právě požadavek na směnu pozemků v Letňanech zamýšlených pro stavbu vládní čtvrti. Pakliže by se daná směna nerealizovala, je zřejmé, že dojde k zásadnímu přehodnocení vztahů a plnění žádostí Prahy,” uvedl Novinkám po schůzce radní Chabr.

Setkání se uskutečnilo na žádost premiéra na Úřadu vlády. Ten Hřiba ke schůzce vyzval už během listopadu, a právě o potřebě vládní čtvrti pro Prahu se zmiňoval. Dopis mají Novinky k dispozici. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků