Hlavní obsah
Říšský protektor Reinhard Heydrich Foto: Profimedia.cz

Atentát na Heydricha zkomplikoval zaseklý náboj, tvrdí dokument

Atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha zkomplikoval v květnu 1942 zaseknutý náboj v samopalu Jozefa Gabčíka. Vyplývá to z nově nalezeného konceptu zprávy tehdejší protektorátní policie. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Atentát provedli výsadkáři poslaní z Anglie, Heydricha museli nakonec zlikvidovat bombou.

Říšský protektor Reinhard Heydrich Foto: Profimedia.cz
Atentát na Heydricha zkomplikoval zaseklý náboj, tvrdí dokument

Dokument objevil archivář Vojtěch Šustek v Archívu bezpečnostních složek. „Je v něm jasně řečeno, že samopal Sten Gun, který odhodil Jozef Gabčík na místě atentátu, měl v nábojové komoře vzpříčený náboj,” řekl serveru. V archívu je o atentátu podle něj uloženo obrovské množství dokumentů, proto byl tento objeven až tak pozdě.

Historici dosud předpokládali, že Gabčíkovi selhala zbraň, ale oficiální podklady k této domněnce neexistovaly. Často tak museli vyvracet například spekulace o Gabčíkově osobním selhání nebo špatně naplánované akci. „Kde chybí jasná fakta, tam nastupují nejrůznější – a často až fantasmagorické – hypotézy, co vše se mohlo stát a proč Jozef Gabčík nevystřelil,” uvedl Šustek.

Atentát se stal v pražské Libni v takzvané kobyliské zatáčce v místech, kde se tehdejší Kirchmayerova třída stáčela do ulice V Holešovičkách. Podle připraveného plánu měl Gabčík vystřelit na Heydricha, který seděl v otevřeném voze. Heydricha ale nakonec zneškodnil Kubiš bombou, kterou hodil před pravé zadní kolo automobilu. Na následky atentátu zemřel Heydrich 4. června 1942.

Parašutistům se podařilo uprchnout, Němci ale jejich úkryt v kryptě pražského kostela Karla Boromejského, později zasvěceného Cyrilu a Metodějovi, odhalili. Po několikahodinovém boji 18. června část parašutistů, mezi kterými byli i členové dalších výsadků, padla, další se v bezvýchodné situaci zastřelili.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků