Hlavní obsah
Bohuslav Sobotka přichází na jednání grémia ČSSD v Lidovém domě. Foto: Milan Malíček, Právo

Ať Zeman nespekuluje nad ústavou, ale jedná podle ní, vzkazuje Sobotka

Prezident Miloš Zeman nemá nad ústavou spekulovat, protože není ústavní soudce, aby ji vykládal, prohlásil v úterý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Doufá, že hlava státu ministra financí Andreje Babiše odvolá v době, „která nebude příliš dlouhá”. Sobotka má ve své postoji podle svých slov podporu celé strany.

Bohuslav Sobotka přichází na jednání grémia ČSSD v Lidovém domě. Foto: Milan Malíček, Právo
Ať Zeman nespekuluje nad ústavou, ale jedná podle ní, vzkazuje Sobotka

„Ústava hovoří jasně, prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády, nad rámec toho není co dodat,” řekl Sobotka v úterý při příchodu na jednání grémia ČSSD. Doufá, že prezident bude postupovat podle ústavy. "A to v době, která nebude příliš dlouhá," řekl.

Ministerský předseda nechce spekulovat nad situací, co by se stalo, kdyby prezident ústavu nerespektoval. Kvůli pověsti země navenek i domácí stabilitě je nutné, aby každý ústavní činitel plnil povinnosti a slib, který občanům a republice dal, vysvětlil. „Ten slib dal také prezident,” řekl.

Po schůzi grémia v úterý odpoledne Sobotka uvedl, že ve svém postoji má podporu celé strany. „Shodli jsme se, že trváme na návrhu, který jsem předložil prezidentu republiky na odvolání ministra financí z vlády. Panuje shoda v soc. dem., že pan prezident by měl postupovat podle ústavy ČR,” prohlásil.

Místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec připustil, že pokud bude situace trvat týdny a týdny, mohl by zasáhnout Senát s ústavní žalobou. „K tomu jsme ale ještě daleko,” uvedl.

Miloš Zeman v Libereckém kraji vysvětloval svůj postoj k otázce případné demise vlády

Video: Michael Polák, Právo

Prezident Miloš Zeman v úterý při zahájení návštěvy Libereckého kraje prohlásil, že trvá na tom, že vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) neodvolá, dokud nebude vypovězena koaliční smlouva. [celá zpráva],

Dohoda mezi ČSSD, KDU-ČSL a ANO předpokládá, že s odvoláním člena vlády musí souhlasit předseda koaliční strany, kterou ministr v kabinetu zastupuje, což je v tomto případě sám odvolávaný ministr Babiš. Zemanovi kritici ale namítají, že právo premiéra odvolávat ministry vychází přímo z Ústavy ČR, nad kterou nelze koaliční smlouvu nadřazovat, a prezident by měl konat dle ústavy, nikoli podle jiné smlouvy, v níž sám ani nefiguruje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků