Hlavní obsah
Roman Bochníček z amnestie moc velkou radost nemá. Foto: Pavel Orholz, Právo

Amnestie udělala recidivistovi škrt přes rozpočet, chtěl si vydělat na pilu

Pětačtyřicetiletý Roman Bochníček z Jindřichohradecka je jeden z tisíců amnestovaných, které v těchto dnech vyplivly české věznice. Na rozdíl od řady ostatních se však tento recidivista, který za mřížemi strávil už dvacet let, vůbec neraduje.

Roman Bochníček z amnestie moc velkou radost nemá. Foto: Pavel Orholz, Právo
Amnestie udělala recidivistovi škrt přes rozpočet, chtěl si vydělat na pilu

Měl být v českobudějovické věznici totiž až do června, chtěl si za tu dobu našetřit na pilu a dělat v lese. Prezidentská amnestie mu ale udělala škrt přes rozpočet. Teď musel kontaktovat charitu a bude jen těžko hledat práci přes zimu.

„Měl jsem sedět do 5. června celkem tři roky a dva měsíce za to, že jsem koupil kradené auto. Náhodou jsem o tom nevěděl, ale odsoudili mě, takže co jsem měl dělat. Amnestie je pro mě ale škrt přes rozpočet. Chtěl jsem si našetřit na motorovou pilu a jít dělat do lesa. Vycházelo mi to do června přesně na pět tisíc korun,“ sdělil Právu Bochníček.

Přirovnal bych to k internátu nebo pionýrskému táboru.
Roman Bochníček o českobudějovickém vězení

Připouští, že jeho trestní minulost je velmi pestrá a v kriminále se cítí skoro jako doma.

„Byl jsem odsouzený za podvody, ublížení, vydírání, krádež, snad za všechno. Nejdelší trest byl na osm let. Seděl jsem v Ostrově nad Ohří, na Pankráci, na Borech, ve Stráži pod Ralskem, v Mladé Boleslavi nebo v Českých Budějovicích. Spíš by bylo lehčí vyjmenovat, kde jsem nebyl. Dá se proto říci, že návrat na svobodu je pro mě něco jako pro ostatní první uvěznění,“ konstatoval Bochníček s tím, že podmínky v českobudějovické věznici jsou výborné. „Přirovnal bych to k internátu nebo pionýrskému táboru,“ podotkl.

Ve čtvrtek dorazil Bochníček s velkým pytlem s věcmi na Diecézní charitu v Českých Budějovicích a ujala se ho ředitelka Michaela Čermáková.

„Pan Bochníček se na nás už dříve obrátil, že by chtěl pracovat. Vypomáhali jsme mu i s oblečením, když pracoval v lese a přišel i se svým zaměstnavatelem. Budeme se snažit i teď mu něco najít, ale bude to těžké. Uvidíme, jak to půjde na charitě v Jindřichově Hradci. Musíte být trpělivý,“ nabádala klienta Čermáková. Dále upozornila, že podobně amnestovaných, kteří nemají kam jít, se na charitu hlásí v těchto dnech víc.

„První dny po propuštění jsou vždycky těžké. Nikdo vám nepomůže, leda charita. Když se člověk nechá zlomit v prvních dnech, tak skončí znovu ve věznici. Nyní jsem rozhodnutý vzít jakoukoliv práci, dostal jsem rozum. Do kriminálu už se vrátit nechci,“ dušoval se Bochníček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků