Hlavní obsah
Vánoční prohlídky na zámku v Buchlovicích. Foto: Dagmar Šnajdarová

Američané stupňují tlak kvůli stíhačkám

Američané nevzdávají boj o dodávku stíhacích letounů pro českou armádu. Svůj tlak naopak stupňují. Americký ministr obchodu Donald Evans v pondělí navštívil Prahu a české představitele přesvědčoval o výhodnosti jejich nabídky letounů F-16. Odborná komise přitom vládě doporučila švédské gripeny.

Vánoční prohlídky na zámku v Buchlovicích. Foto: Dagmar Šnajdarová
Američané stupňují tlak kvůli stíhačkám

Evans v pondělí jednal také s prezidentem Václavem Klausem. Ten věří, že vláda u stíhaček zohlední strategické zájmy ČR. Ministr Evans přiznal, že se přimlouval za výběr amerických strojů F-16. "Velmi silně tu nabídku podporujeme," uvedl.

Američané podle Evanse podporují nákup nadzvukových letounů F-16 mimo jiné proto, že je již státy Severoatlantické aliance používají. "To usnadní například trénink, školení, ale rovněž údržbu letounů," poznamenal.

Na veřejnosti se objevily zprávy, které nasvědčují tomu, že Američané se snaží podpořit letouny F-16 i po skončení tendru, který vláda vypsala. Podle nich volal kvůli stíhačkám premiérovi Vladimíru Špidlovi ministr zahraničí USA Colin Powell. Ministrovi obrany Miroslavu Kostelkovi údajně zase ze stejného důvodu telefonoval náměstek šéfa Pentagonu Paul Wolfowitz.

Zklamání USA

Odborná komise počátkem měsíce doporučila švédskou nabídku letounů Jas-39 Gripen před čtyřmi dalšími nabídkami, z nichž tři byly na starší americké stíhačky F-16. Velvyslanec USA v Praze Craig Stapleton se nechal slyšet, že zavedení gripenů do české armády by ztížilo její integraci do NATO a USA by byly zklamány.

"Já samozřejmě plně rozumím zájmu reprezentantů Spojených států o koupení letadel typu F-16 a kdybych byl ve stejné pozici, tak bych dělal samozřejmě totéž," komentoval tyto zprávy Klaus.

Vláda nyní rozhoduje o pořízení stíhaček, které by od roku 2005 nahradily dosluhující letadla MiG-21. Švédi krátce po odevzdání své nabídky veřejně oznámili, že místo požadovaných použitých stíhaček nabídnou levně zcela nové, určené původně pro švédské letectvo. Sdělili také, že offsetový program, tedy zpětné investice do českého průmyslu, dosáhnou 150 procent ceny.

Česká účast na obnově Iráku

Spojené státy nadále počítají podle Evanse s účastí českých firem při obnově Iráku. Evans to v Praze uvedl během schůzky se svým resortním protějškem, českým ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem. Evans prý ocenil, že Česká republika byla součástí spojenecké koalice, a projevil zájem o českou účast při obnově Iráku.

Podle hlavního koordinátora rozvojových vztahů ministerstva Františka Malaty by se česká obchodní mise do této země měla uskutečnit v první čtvrtině příštího roku, zatím ale není stanoven přesný termín.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků