Hlavní obsah

Alimenty za neplatící rodiče bude dětem dávat stát

Stát bude asi víc finančně pomáhat dětem, na které jeden z rodičů neplatí alimenty. Výživné by měl v některých takových případech vyplatit z veřejných peněz a pak by ho vymáhal na dlužníkovi. Ve středu to schválili poslanci. Zákon nyní posoudí Senát.

Alimenty za neplatící rodiče bude dětem dávat stát

Kritici normě mimo jiné vyčítají, že ve svém důsledku zbaví dlužníka povinnosti uhradit alimenty, protože státu se je zřejmě stejně nepodaří vymoci. Povinnost platit tak podle nich zákon vlastně přenáší na daňové poplatníky. Někteří pravicoví poslanci také uvedli, že zákon příliš zasahuje do rodinných vztahů.

Autorka návrhu, poslankyně ČSSD a předsedkyně vládní rady pro rovné příležitosti žen a mužů Anna Čurdová řekla, že rodič, který má dítě v péči, by od státu dostával kolem 1600 korun měsíčně. Nárok na výplatu příspěvku od státu by neměli všichni, ale jen sociálně slabší živitelé dítěte

Oponenti zákona soudí, že například matku, která si dokáže vydělat víc peněz, tak norma v podstatě trestá za to, že má vyšší příjem, protože jí stát tímto způsobem nepomůže.

Pro zákon dnes hlasovali komunisté, drtivá většina sociálních demokratů, někteří lidovci a někteří unionisté.

Poslanci zrušili časové omezení eurozatykače

Sněmovna také ve středu souhlasila s návrhem zrušit časové omezení eurozatykače. To umožní českým soudům nařídit ostatním zemím EU zatčení a vydání i těch Čechů, kteří spáchali trestný čin ještě před listopadem 2004, kdy začal eurozatykač platit.

Novela trestního řádu, kterou poslanci schválili, počítá se stejnými pravidly i pro vydávání cizinců do zemí EU. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou musí posoudit ještě Senát a prezident.

Kvůli omezené platnosti eurozatykače odmítají některé evropské země vydávat do Česka lidi, kteří jsou podezřelí ze spáchání trestných činů před listopadem 2004.  Ministerstvo spravedlnosti v této souvislosti vedlo spor s Irskem, odkud se nedaří dostat dva podezřelé z takzvaného Berdychova gangu.

Mezi další země, které odmítají vydávat podezřelé Čechy, patří Kypr, Nizozemsko, Španělsko, Británie, Lotyšsko, Polsko a Švédsko. 

Komunisté zákon odmítli

Pro byly všechny parlamentní strany s výjimkou komunistů. Souhlasila i většina poslanců opoziční ODS, která zákon v minulosti odmítala. Stínový ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil označil novelu za přijatelnou, protože se netýká předávání českých občanů do zahraničí. Právě obavami o právní jistoty českých občanů ODS zdůvodňovala svůj odmítavý postoj vůči eurozatykači.

Zákon by měl dále před pravomocí cizího státu chránit Čechy, kteří spáchali trestný čin v cizině před přijetím eurozatykače.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků