Hlavní obsah
 

Albrightová, Kavan, Schwarzenberg. Osobnosti dostaly medaile za zásluhy o členství v NATO

Osobnosti, které se zasloužily o členství České republiky v NATO a o českou diplomacii, obdrželi nové medaile ministerstva zahraničí. U příležitosti výročí vstupu České republiky do NATO byli oceněni například bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, někdejší generální tajemník NATO George Robertson nebo bývalí ministři obrany a zahraničí či představitelé české armády. Medaili za zásluhy o diplomacii předal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) 14 lidem.

 
Albrightová, Kavan, Schwarzenberg. Osobnosti dostaly medaile za zásluhy o členství v NATO

Albrightová stála v době prvního rozšiřování Severoatlantické aliance o země z někdejšího východního bloku v čele americké diplomacie. Pražská rodačka byla silnou zastánkyní přijetí někdejších nepřátel z Varšavské smlouvy do NATO. Při předání poznamenala, že ocenění přebírá s pokorou. Řekla, že úterní výročí dává příležitost oslavovat úspěchy, kterých NATO dosáhlo, ale možnost zároveň si připomenout, že NATO není jen vojenskou, ale i politickou aliancí, která stojí na demokratických principech. Zdůraznila, že NATO musí začínat a končit s ideály, na kterých je postaveno, tedy například snažit se o svět, který řeší konflikty nenásilně.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček a bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Petříček ocenil také dva generální tajemníky aliance George Robertsona a Javiera Solanu, kteří vedli alianci v době přípravy rozšiřování a v době prvních let členství ČR v NATO.

Bývalý ministr obrany Vladimír Vetchý (vlevo) převzal ocenění za zásluhy o diplomacii od ministra zahraničí Tomáše Petříčka

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Další medaile dostali čeští politici a představitelé armády. Vyznamenáni byli bývalí ministři zahraničí Jaroslav Šedivý, Jan Kavan a Karel Schwarzenberg a ministři obrany Vladimír Vetchý, Alexandr Vondra a Luboš Dobrovský. Medaile dostali také náčelníci generálního štábu Jiří Nekvasil a Jiří Šedivý. In memoriam byl vyznamenán Otto Pick, který byl koncem 90. let prvním náměstkem ministra zahraničí Jana Kavana se zaměřením na začlenění České republiky do NATO.

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan (vlevo) převzal ocenění za zásluhy o diplomacii od současného ministra zahraničí Tomáše Petříčka

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Medaile byla udělena i někdejšímu českému velvyslanci v USA a předsedovi senátního zahraničního výboru Michaelu Žantovskému a stálému představiteli ČR při NATO v letech 1998 až 2005 Karlu Kovandovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků