"Uvažujeme o tom, že požádáme ministerstvo zahraničí, zda by mohl být zřízen speciální post velvyslance pro Bahamské společenství, aby mohl případně přímo sledovat soudní spor," řekl Pospíšil ČT. Irského finančníka a bývalého českého občana by v ČR čekalo stíhání za podíl na zpronevěře 13,6 miliardy korun.

Soud v Nassau v těchto dnech řeší, zda vydá Koženého do USA. Tento proces sledují čeští diplomaté z Havany. Právní boj o to, aby byl Kožený postaven před soud v Praze, ale může začít i souběžně s projednáváním americké kauzy. Podle ČT chce ministerstvo spravedlnosti zhruba do měsíce odeslat na Bahamy překlad rozhodnutí štrasburského soudu pro lidská práva. Kožený se u něj neúspěšně bránil, že jeho stíhání v Česku je zpolitizované.

"Mám informace neformálního charakteru, že od zaslání naších informací v zásadě do měsíce začne na Bahamách tento soudní proces," řekl ČT Pospíšil. V takovém případě by se soud uskutečnil v polovině listopadu.

Kožený je na Bahamách bezmála rok ve vazbě. Zadržen byl loni 5. října na žádost americké justice, která ho viní z praní špinavých peněz a z úplatků v Ázerbájdžánu při snaze privatizovat tamější ropnou společnost Socar. Ke korupci měl údajně použít peníze amerických investorů, a porušit tak americký federální zákon.