Oblast vysokého tlaku vzduchu bude české území ovlivňovat až do soboty, kdy přijde studená fronta. Do té doby se ale bude nad Českem vzduch dále ohřívat, a teploty tak ve čtvrtek dosáhnou až 37 stupňů.

V pátek by měla přijít první studená fronta, která ale bude velmi slabá. Teploty budou stále hravě dosahovat až 34 stupňů, na východě Moravy a Slezska i 36 stupňů. V sobotu očekávají meteorologové maxima do 33 stupňů. Nejchladnější má být neděle s teplotami mezi 25 a 29 stupni. Od pondělí se začne opět pozvolna oteplovat. 

Pozor na oheň

Výstražná infomrace ČHMÚ proto naléhá na občany k maximální opatrnosti při manipulaci s ohněm. Za současného vedra a sucha se totiž požáry šíří velmi rychle. S hořícími lesy se v současné době potýkají například v Portugalsku nebo i v Chorvatsku.

ČHMÚ varoval rovněž před zvýšenou koncentrací přízemního ozónu, který by mohl ve středu a ve čtvrtek překročit limit 180 mikrogramů na metr krychlový.

Odborníci také upozornili na možnost zhoršení kvality vody ve studnách. Současná horka a nedostatek srážek může podle nich také způsobit zasychání vegetace menší úrodu některých zemědělských plodin.

Extrémní teploty mohou v některých případech vést také k rychlejšímu šíření nákaz.