Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje Dolejšovo vyjádření za jeho osobní názor. "Nevím o tom, že by to byl v tuto chvíli názor někoho jiného než Jiřího Dolejše," řekl šéf komunistů. Pokud by ale Dolejš podpořil Kasala jako jednotlivec, na vývoj situace by to při patovém rozložení sil 100 na 100 mělo zásadní vliv.

Komunisté dříve avizovali, že ve funkci budou podporovat zástupce ČSSD. Na funkci předsedy sociální demokraté stále trvají, do volby ale žádného kandidáta nenavrhli.

Místopředseda lidovců Jan Kasal při volbě s jejich podporou nemůže počítat. Poslance této strany se sice v pátek pokusí oslovit a přesvědčit, aby jej podpořili, podle předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka ale klub Kasalovi hlas nedá.

Poslanci budou předsedu Sněmovny volit v pátek. Pokud se jim to nepodaří, ustavující schůze zřejmě skončí bez nového vedení Sněmovny. Na tuto možnost Ústava nepamatuje. Nejvyšší zákon ČR počítá s tím, že vedení je zvoleno a hned poté podá vláda demisi.

O funkci se už minulý čtvrtek ucházela dosavadní místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, ve dvoukolové volbě ale nedostala dostatečný počet hlasů.