Prodloužení povinné ordinační doby povede podle Ratha k větší dostupnosti zdravotní péče. Ministr v úterý prohlásil, že řada praktických lékařů skutečně ordinovala pouze čtyři hodiny denně, což podle něj způsobovalo, že lidé chodili přímo do nemocnic, které zatěžovali banalitami. Na sedm hodin denně prodloužila vyhláška ordinační dobu i zubařům.

Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka je Rathovo nařízení pouze administrativním krokem, který pacientům spíš uškodí, než pomůže. Jelínek uvedl, že se lékaři kvůli vyhlášce možná obrátí na soud. Nevyloučil, že to bude přímo Ústavní soud. Rath se podle něj lékařům tímto způsobem odplácí za kritiku na svou adresu.

Od-do a padla

Podle Jelínka je vyhláška nesmyslná, protože znemožňuje lékařům pružné objednávání komplikovaných případů na dobu mimo ordinační hodiny. On sám má prý formálně ordinační hodiny pět hodin denně, v případě potřeby je ale v ordinaci déle. "Garantuji každý den, že pět hodin mě pacienti najdou v ordinaci. Jestliže mám pacientů víc, jsem tam déle," uvedl.

Pacienty, u kterých dopředu ví, že mu zaberou více času, si zve mimo ordinační hodiny, aby ostatní nemuseli dlouho vysedávat v čekárně. "Pokud mě někdo donutí sedět sedm hodin v ordinaci pravidelně, vrátíme se k starému špatnému 'od-do a padla'," dodal Jelínek.

Vyhláška zavádí i další novinky

Mezi dalšími novinkami, o kterých ministr Rath v úterý informoval, je také prodloužení smluv praktických lékařů se zdravotními pojišťovnami na dobu neurčitou. "Kvalitní soukromí lékaři a jejich pacienti získávají naprostou jistotu a jejich postavení se stává rovnoprávným vůči zdravotním pojišťovnám," uvedl k tomu ministr Rath.

Vyhláška přináší změny do způsobu zajišťování lékařské služby první pomoci. Sjednocuje také všem zdravotnickým zařízení dobu splatnosti faktur pojišťovnám na 30 dnů. Zároveň zavádí jeden termín fakturace. "Tím ruší neodůvodněné zvýhodnění lékáren, které pojišťovnám fakturovaly dvakrát měsíčně," poznamenal Rath.

Ministr oznámil, že vyhláška vyšla ve Sbírce zákonů a nabyla účinnosti 16. června. Kritici Rathova působení na ministerstvu zdravotnictví ji označují za jeho "poslední sbohem".