"Týkat se to bude asi dvou až tří lidí z obvodního ředitelství Praha II a pražské policejní správy," uvedl Husák. Nevyloučil, že se postih bude týkat i přímo obvodního policejního ředitele Jana Navrátila. Tresty podle něj mohou dosáhnout až úrovně odvolání.

Prezidium podle něj dá dále podnět Inspekci ministra vnitra, aby prověřila účast dalších osmi až devíti policistů, kteří se demonstrace neonacistů zúčastnili. "Chceme, aby se zjistilo, zda nespáchali trestný čin. V úvahu by připadal trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele z nedbalosti," uvedl Husák.

Že při policejním zákroku proti šéfce vládní sekce pro lidská práva a kandidátce Strany zelených Kateřině Jacques nechyboval pouze policista Tomáš Čermák, ale možná i velitelé na všech úrovních, řekl už v neděli v Sedmičce televize Nova ministr vnitra František Bublan. Policejní systém podle něj selhal v tom, že se na zákroku podíleli i řadoví policisté, kteří pro zásahy při demonstracích nejsou speciálně vycvičeni.

"Už jsem uložil policejnímu prezidentovi, aby posoudil odpovědnost všech policistů na všech řídících úrovních. To řízení probíhá a podle těch průběžných výsledků mohu říci, že se tam skutečně jeví nějaké systémové pochybení," řekl Bublan.

Účast nekompetentních policistů na zákroku kritizoval už v pátek premiér Jiří Paroubek. [celá zpráva]