"Je to člověk, který prošel armádou, policií, který řídil kolektivy lidí, je to člověk bezúhonný," prohlásil o novém šéfovi NBÚ Paroubek. Dodal, že během týdne se neobjevily žádné informace, které by jeho nominaci zkomplikovaly.

Hostek ihned požádá o bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Vzhledem k tomu, že prověrku na stupeň tajné získal za čtyři měsíce, což premiér označil za velmi krátkou dobu, Paroubek očekává, že i vyšší stupeň získá v dohledné době bez problémů. Do doby, než prověrku získá, bude kompetence, které vyžadují prověření na přísně tajné, vykonávat některý z jeho náměstků.

Dvaačtyřicetiletý Hostek vystudoval Vysokou školu vojenskou ve Vyškově, v letech 1982 až 1991 byl vojákem z povolání. Později působil u bezpečnostních složek, naposledy u středočeské policie. Loni se jeho jméno objevilo mezi kandidáty na funkci policejního ředitele, kterým se nakonec stal Vladislav Husák.

V čele NBÚ Hostek nahradí Jana Mareše, který v únoru rezignoval kvůli podezření, že udržoval kontakty se členy skupiny kolem stíhaného konkurzního soudce Jiřího Berky. Úřad od té doby provizorně vedla náměstkyně Zdeňka Jůzlová.