"V autobuse je asi 54 lidí, hasiči tam posílají svůj autobus, aby cestující převezl do tepla. Uvízlý vůz pak musí vyprostit vyprošťovací a odtahová služba," řekl krajský mluvčí hasičů František Vaško.

Silnice v Plzeňském kraji jsou sjízdné, je ale nutné věnovat řízení zvýšenou pozornost. Po celodenním sněžení je většina silnic mokrá a se zbytky rozbředlého sněhu, informuje Ředitelství silnic a dálnic.

Na šumavských silnicích leží mnohde vrstva ujetého sněhu až do deseti centimetrů, u některých silnic je sjízdný pouze jeden pruh. Sněhové řetězy je nutné použít v úsecích Svojše - Horská Kvilda a Modrava - Filipova Huť.

Královehradeckém kraji sníh zavál silnici ze Sedloňova přes Polom do Olešnice v Orlických horách, kde uvízlo několik aut. Silnice byla několik hodin uzavřena, něz se jí pomocí šípových pluhů silničářům podařilo večer zprovoznit. Současně prorazili i druhou zavátou cestu ze Sedloňova na Úhor. Ostatní silnice v Orlických horách jsou s opatrností sjízdné. V Krkonoších se situace podle dispečerky trutnovských silničářů vpodvečer uklidnila. "V Krkonoších již nesněží ani nefouká silný vítr. Všechny cesty jsou s opatrností sjízdné," řekla dispečerka.

Hlavní tahy v Olomouckém kraji jsou podle silničářů většinou po chemickém posypu holé a mokré. Na sněhové jazyky by si motoristé měli dávat pozor v okolí Šternberku, Litovle a Kozlova na Olomoucku a na silnici mezi Ostružnou a Ramzovou na Jesenicku.

Pardubickém kraji se na některých místech tvoří závěje. Jde o vyšší oblasti Ústeckoorlicka okolo Žamberka. Jinak jsou silnice ve zbytku kraje sjízdné se zvýšenou opatrností.

Nová vrstva sněhu leží na silnicích položených v horských oblastech Zlínského kraje. Na Vsetínsku jsou hlavní tahy udržované chemicky převážně mokré se zbytky sněhové kaše. Na ostatních vozovkách leží až dvaceticentimetrová vrstva sněhu krytá posypem. Místy se objevují i vyjeté ledové koleje. Do hor je nutná také zimní výbava, jejíž nedílnou součástí jsou zimní pneumatiky, sněhové řetězy a také lopatka.

Na Vysočině je na silnicích 15 centimetrů sněhu

Na většině území Vysočiny sněží. Místy leží až patnácticentimetrová vrstva zledovatělého sněhu, v nebezpečných úsecích krytá štěrkem. Na dálnici D1 je někde snížená viditelnost vlivem sněhových přeháněk. V lesních úsecích a vyšších polohách Vysočiny si řidiči musejí dát pozor na vyjeté koleje a zledovatělé výtluky. Na Jihlavsku padá mrznoucí mlha, možná je tvorba náledí.

Ve středních Čechách zůstává na silnicích rozbředlý sníh. I dálnice a rychlostní komunikace na území kraje jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Dočasně je neprůjezdná silnice mezi Roztoky a Velkou Bukovou na Rakovnicku. Silničáři zvládají ošetřovat především dálnice a silnice vyšších tříd, na silnice třetích tříd místy nezbývá čas.

Jižní Moravu zasypal během noci nový sníh, většina silnic v kraji je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností. Vpodvečer byla situace nejvážnější na Blanensku, kde stále hustě sněžilo. Sjízdnost se ale podle silničářů nezhoršila, komunikace soustavně ošetřovali. V jižních částech kraje se k večeru situace zlepšovala. Přestalo sněžit na Znojemsku.

Sníh je i na silnicích na Šumavě

Na většině území Libereckého kraje od rána sněží, silničáři doporučují jezdit se zvýšenou opatrností. Mimořádně nebezpečné úseky jsou podle informací Krajské správy silnic Libereckého kraje v horských oblastech na Jablonecku a Semilsku. Nejhorší situace je v okolí Benecka.

Vyjeté koleje a hluboké díry pokrývají zledovatělou silnici, kudy jezdí v závěru roku z Liberce do Bedřichova denně tisíce turistů. Liberecká ČSAD tam dokonce chtěla zastavit linkovou dopravu. Její autobusy přijížděly z Bedřichova s poškozenými podvozky."Je tu velký provoz, přijíždějí turisté na Silvestra a jsou velmi neukáznění," řekl ČTK dispečer Miroslav Mach. Bezohlední řidiči, kteří odstavili své vozy podél silnice a odešli lyžovat, podle něj zavinili během dne dopravní kolaps. "Neprojeli tu ani naše úklidové vozy s radlicí, ani linkové autobusy," dodal Mach.

Na jihu Čech ustává sněžení, siličáři však mají všechnu techniku nadále v akci. Na většině silnic zůstává rozbředlý sníh.

I v Karlovarském kraji přestalo sněžit, teplota je cca šest stupňů pod nulou, proto mohou některé úsek silnic namrzat. 

Na severní Moravě zatím bez problémů

Na severní Moravě a ve Slezsku zatím sníh větší problémy v dopravě nezpůsobil. Uvedl to technicko provozní náměstek Správy a údržby silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák.

"Všechny komunikace jsou sjízdné, ale samozřejmě se zvýšenou opatrností. Na silnicích první třídy jsou většinou zbytky kašovitého sněhu a zmrazků, na komunikacích druhé a třetí třídy je ujetá nová vrstva sněhu kryta inertním posypem," řekl. Vpodvečer sněžení ustávalo.

Podle něj ojediněle v kopcích mají problémy vyjet kamióny bez zimní výbavy. "Řidiči by se do vyšších horských poloh, například na Bílou, bez zimní výbavy neměli vydávat," doporučil.

Hlavní tahy v Praze dnes pokryl sníh, podle silničářů jsou stále sjízdné. Horší situace je v méně důležitých ulicích hlavně v okrajových částech města. Řidiči by po nich měli jezdit velmi opatrně, řekl ČTK mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Kvůli sněhu přestaly odpoledne jezdit v některých úsecích tři autobusové linky.