"Podobná obvinění odmítám. Nikomu jsem nic nedal. Společnost Xaverov byla zapsána v katastru nemovitostí, stejně jako hlavní město Praha. Už v roce 1991 uvedlo ministerstvo zemědělství, že nám půda nepatří," řekl Právu Svoboda. "Uznali jsme toto stanovisko. Katastr je veřejná listina. Byl bych blázen, kdybych do něj vkládal něco tak očividného. Pravomoci k přepsání půdy jsem tehdy měl," doplnil.

Tisk v pondělí upozornil na skutečnost, že Svoboda vloni v únoru umožnil bezplatné převedení pozemků v Běchovicích a Dubci na akciovou společnost Xaverov. Ty přitom leží nejen v lukrativní zóně pro bytovou výstavbu, ale měl by tu vést i mimo jiné plánovaný obchvat města.

Metropoli část půdy náležela již od konce 19. století, většinu zakoupila ve 20. letech 20. století. Její úředníci však tvrdí, že pozemky již půl století nejsou v majetku města. V katastru nemovitostí byly desetiletí vedeny pod jmény dvou vlastníků - drůbežářské firmy a Prahy.

"Ředitel odboru je tedy na nikoho převést ani nemohl. V rámci standardního administrativního postupu pouze souhlasil s vymazáním duplicitního zápisu města v katastru nemovitostí," uvedl pražský magistrát v tiskové zprávě. Kauzu údajně opakovaně prověřoval. Naposledy letos v září.

"Město raději podalo žalobu na určení vlastnictví k pozemkům. Podle názorů našich právníků nám nejspíš nenáleží. Jedná se ale o tak velkou plochu, že si chceme být absolutně jistí,"řekl Právu náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).