Zgarba rezignaci oznámil ve čtvrtek na společné mimořádně tiskové konferenci s premiérem. Paroubek současně potvrdil, že post nabídl Mládkovi a ten jej přijal.

"Zatím mě nikdo nepřesvědčil, že Petr Zgarba je do aféry kolem fondu zapleten," řekl ve čtvrtek Paroubek.  Ocenil, že ministr našel k rezignaci morální sílu.

Pro Mládka se Paroubek rozhodnul navzdory tomu, že není zemědělským odborníkem. Sází však na to, že poslanec není napojen na žádnou lobby v této oblasti a dokáže udělat v resortu pořádek.  "Je to praktický a schopný manažer a ekonom," řekl k Mládkovi.

Kandidátem na tento post byl i další poslanec ČSSD Ladislav Skopal, jemu však premiér post nenabídl.

Aféra s Pozemkovým fondem

Zgarbu stála místo několik dní trvající kauza kolem Pozemkového fondu, v jehož čela jako ministr zemědělství stojí. Vyšlo najevo, že fond v létě přidělil spekulantům lukrativní pozemky kolem Prahy za minimální ceny.

Ministr, který skončí ve funkci příští středu řekl, že rezignaci nabídl po "četných mediálních kauzách, u nichž není jasné kdo je rozehrál a kdo je režíruje".

Premiér Paroubek během týdne navrhoval razantní změny ve vedení Pozemkového fondu ČR a nebyl spokojen s dílčími personálními opatřeními, která Zgarba jako šéf fondu provedl v úterý. [celá zpráva] Paroubek v BBC řekl, že by rád viděl odvolený celý výkonný výbor fondu s tím, že ti schopní by se do něj mohli znovu dostat.

To mu ale nakonec post nezachránilo. Premiéru Paroubkovi postupně docházela trpělivost, už v průběhu čtvrtka dával najevo, že Zgarba ve funkci skončí.

Zgraba měl být původní lídrem kandidátky ČSSD na Vysočině. Paroubek ve čtvrtek řekl, že zůstane na předních místech kandidátky. Zda ale bude lídrem, o tom musí rozhodnout krajská konference ČSSD. V rozhovoru pro BBC ale Paroubek řekl, že by v čele kandidátky rád viděl nynějšího ministra vnitra Františka Bublana, protože je u veřejnosti populárnější.