Prague Harley Days začaly na výstavišti v pátek a skončí v neděli v brzkých ranních hodinách.

„Je to akce nejen pro místní motorkáře, ale pro motorkáře z celé Evropy. Po loňsku se ukázalo, že je baví jezdit po Čechách, takže máme zhruba 40 procent účastníků z jiných zemí,” řekl pořadatel Jaroslav Vavřina.

Spanilá jízda se konala v rámci akce Prague Harley Days 2019.

Spanilá jízda se konala v rámci akce Prague Harley Days 2019.

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Harleyáři při Spanilé jízdě dojeli z Holešovic na Václavské náměstí, jehož horní část na několik minut zcela zaplnili. Pak se vydali přes ulici Žitnou na Karlovo náměstí, kolem Tančícího domu po pravém břehu Vltavy k Národnímu divadlu a pak k Rudolfinu. Zpět do Holešovic zamířili přes Klárov zatáčkou v Chotkově ulici a přes Letnou. Dopravu omezili jen dočasně v místech, kudy projížděli. Podél ulic hlídkovali policisté i pořadatelé.

Prahou v sobotu dopoledne projelo na tisíc motocyklů.

Prahou v sobotu dopoledne projelo na tisíc motocyklů.

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Být motorkářem Harley-Davidson znamená podle Vavřiny jezdit „na pohodu”, toulat se a kochat. Stroje nejsou o rychlosti nebo jízdě v terénu. „To, že klasickej harleyář je vlasatej, vousatej, potetovanej a skoro gangster, z něj udělaly filmy. Díky jim samozřejmě za to, protože značce pomohly, ale ve skutečnosti na těch strojích jezdí kompletní průřez společnosti od kluků, kteří se živí rukama, až po lékaře a právníky,” uvedl Vavřina. Dodal, že v současnosti na motorkách jezdí také zhruba 30 procent žen. „Takže je čím dál hezčí se na to dívat,” myslí si.

Mezi účastníky bylo podle pořadatelů 40 procent zahraničních motorkářů.

Mezi účastníky bylo podle pořadatelů 40 procent zahraničních motorkářů.

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Prague Harley Days jsou akcí nejen pro příznivce strojů Harley-Davidson. Na výstavišti mohou motorkáři zhlédnout freestyle motokros, kaskadéry nebo výstavu motocyklů. Pro děti je zde dětská zóna. Na výstavišti si veřejnost může prohlédnout také první elektrický motocykl Harley-Davidson, který přijde na český trh během září.

Jízda na Harleyích je podle účastníků akce především o pohodě.

Jízda na Harleyích je podle účastníků akce především „o pohodě”.

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Dovozce již registruje několik předobjednávek stroje pod názvem LiveWire od českých zákazníků a letos chce prodat jednotky kusů. V příštím roce by to mohlo být již kolem 50 elektrických harleyů. Letos bude LiveWire prodávat pouze v Praze, v dalších letech firma počítá z rozšířením prodejních míst i na Brno a Ostravu. Cena stroje bude přesahovat 700 000 korun bez DPH.