Kupec to v pondělí sdělil ČTK. Z pozice předsedy představenstva i generálního ředitele Českých drah Kupce odvolala dozorčí rada podniku. Důvodem podle ní byla ztráta důvěry, k čemuž vedly informace bezpečnostních složek. Ty byly předány k prošetření policii.

Manželka možného šéfa ČD bude dohlížet na odpověď do Bruselu

„Zásadně odmítám jakékoliv obvinění z protiprávního jednání. Budu se bránit právní cestou, jelikož ještě stále věřím, že žijeme v právním státě,” sdělil Kupec.

Kupec také uvedl, že výsledky jeho práce jsou jednoznačně kladné. „Výsledky mého působení v čele Českých drah jsou pozitivní a viditelné, jsou završeny udělením důvěry investorů. Investorů z celého světa, kterým byla představena strategie Českých drah,” řekl. Připomněl, že investoři půjčili společnosti pod jeho vedením 15 miliard korun.

Šéfa Českých drah Kupce odvolali. Ve funkci nevydržel ani devět měsíců

„Důvodem pro odvolání je ztráta důvěry založená na režimových informacích bezpečnostních složek, z nichž některé již byly předány orgánům činným v trestním řízení,” uvedl mluvčí ČD Radek Joklík. Z čeho má být Kupec podezřelý zatím na dotaz Novinek neupřesnil.

Dráhy dočasně povede Radek Dvořák, kterého dozorčí rada jmenovala místopředsedou představenstva. Na nového šéfa ČD proběhne výběrové řízení.

Šéf ČD: Řekli mi, že končím a nahradí mě Nebeský

O tom, že dozorčí rada v pondělí Kupce odvolá, se spekulovalo již několik dní. Na tuto možnost upozornil server Zdopravy.cz. Sám Kupec v rozhovoru pro Právo potvrdil, že se počítá s tím, že jej ve funkci nahradí současný náměstek ministryně pro místní rozvoj a člen řídícího výboru ČD Václav Nebeský.

Ten je přitom, jak upozornily Právo a Novinky, manželem Olgy Nebeské, která působí ve funkci náměstkyně ministryně pro místní rozvoj a má na starosti koordinaci evropských fondů a mezinárodních vztahů. Z toho titulu bude také pracovat a dohlížet na českou odpověď k předběžnému auditu Evropské komise k čerpání dotací, který je kritický k postupu českých orgánů.

Nový šéf ČD vzejde z výběrového řízení, ujišťuje Kremlík

Ministr dopravy Vladimír Kremlík v pondělí tuto souvislost odmítl a ujistil, že nový ředitel ČD vzejde z výběrového řízení.