Podle hlavy české katolické církve se obě hry hrubě dotkly jeho práv zaručených Listinou základních práv a svobod. Městský soud v březnu žalobu zamítl. Na Dukovo odvolání v pondělí upozornila Česká televize.

Podle tehdejšího vyjádření soudce Ondřeje Sekvarda šlo v dramatech o alegorii, nikoliv o konkrétní postavu Ježíše či dalších osob. Zástupci divadel namítali, že žaloba stojí na pocitech a úvahách, se kterými lze obtížně polemizovat.

Věřící můžou dál v klidu chodit do kostela, řekl soud k zamítnutí Dukovy žaloby na brněnskou hru

Kardinál Duka podal žalobu na brněnské Centrum experimentálního divadla (CED) a Národní divadlo Brno kvůli inscenacím Naše násilí a vaše násilí a Prokletí chorvatského režiséra Olivera Frljiče.

Video

Naše násilí a vaše násilí. Mnoho povyku kvůli jednomu představení. Uvidí to pouze dvě stě lidí

V jedné ze scén herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku, což vyvolalo protesty přímo při divadelním představení. Ve druhé hře je mimo jiné vyobrazena socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem.

Kardinál Dominik Duka

Kardinál Dominik Duka

FOTO: Milan Malíček, Právo

Duka podával žalobu jako fyzická osoba. Zmiňoval útok na nezadatelnost práv, na svobodu náboženského vyznání či na právo na důstojnost a čest. Jakožto primas český má za to, že hanlivé zobrazení Krista dopadá i na něj, proto se obrací na soud.

„Postup divadla silně zasáhl do mého vyznání, a proto se obracím na soud, aby rozhodl, co je ještě umění a co již je jen úmyslné poškozování jiné osoby a mých práv,” uvedl tehdy kardinál.