Hlavní obsah

Rafaj vysvětloval kauzu mýto Babišovi a Hamáčkovi. Rozhodujeme nestranně, tvrdí

Praha
Aktualizováno

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj v pátek ráno ve Strakově akademii vysvětloval premiérovi Andreji Babišovi a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) kauzu mýto. K tendru řekl, že jeho úřad rozhoduje a nestranně a nezávisle.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Předseda ÚOHS Petr Rafaj

Článek

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Rafaj vysvětloval svoji verzi asi půl hodiny. Tématem hovoru byly jeho schůzky s prvním místopředsedou ANO a předsedou poslaneckého klubu Jaroslavem Faltýnkem, o které se zajímá policie.

Schůzky s druhým mužem ANO neměly podle šéfa ÚOHS vliv na rozhodování jeho úřadu v otázce tendru na mýtné. „Nebyla žádná otočka. Takováto rozhodnutí, kde rušíme (rozhodnutí) prvního stupně, je jedna čtvrtina, třetina,” konstatoval Rafaj.

Rafaj neřekl, zda cítil od Babiše a Hamáčka podporu. „To nejsem schopen říci. Diskutovali jsme o nezávislém rozhodování a je to na jejich úvaze,” uvedl.

Policie zatím nikoho neobvinila

Policie 7. března zasahovala na ÚOHS i v sídle firmy Kapsch, která provozuje mýtný systém. Nikoho neobvinila. Podle dřívějšího zjištění Práva vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce.

Policisté byli i u Faltýnka, který se s Rafajem i Feixem kvůli mýtnému scházel. Právo už dříve uvedlo, že podle policejních důkazů na schůzce s Feixem dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch firmy Kapsch.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Jaroslav Faltýnek na schůzi sněmovny v úterý 26. března 2019.

Rafaj odmítl, že by schůzky měly vliv na činnost úřadu. „To můžete odvodit i z mých minulých rozhovorů, kde jsem říkal, že se považuji za hromosvod, který vše svede bokem mimo úřad. A na úřad se nic nedostane, to platí,” řekl.

Schůzky nepovažuje ani za nestandardní. „Když jsem začínal, tak média a novináři mě kritizovali, že uzavírám úřad, že úřad nekomunikuje ven, že se nechce s nikým bavit. Teď mě kritizujete, že se bavím,” sdělil.

Rafaj při příchodu na jednání s premiérem potvrdil, že podal stížnost proti březnovému policejnímu zásahu v sídle úřadu nejvyššímu státnímu zástupci a také u Ústavního soudu. Jeho advokát David Kojzar ve čtvrtek řekl televizi Prima, že příkazy soudu neobsahují téměř žádné odůvodnění a policie zabavila více listin, než soud povolil.

Podle protokolu o provedení prohlídky policisté Rafajovi na několik hodin zabavili mobilní telefon, vzali mu stovky stran dokumentů, desítky flash disků a také 200 tisíc korun v hotovosti. U prohlídky byl šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan.

Chronologie kolem jednání o mýtném
9. května 2018 – Rafajovi podřízení ruší kvůli údajným pochybením ministerstva dopravy soutěž na dodavatele mýtného.
17. května 2018 – Premiér Babiš v rozhovoru pro iDnes.cz říká, že napsal Rafajovi dopis, v němž uvedl, že rozhodnutí úřadu není správné. Rafaj mu následně v dopise nabídl, ať do rozkladové komise ÚOHS navrhne svého nominanta.
Druhá polovina května 2018 – Babiš se schází na Úřadu vlády spolu s ministrem dopravy Danem Ťokem s Rafajem, kde ho vyzývají, aby nebránil uzavření smlouvy na mýtné s vítězem tendru.
24. května 2018 – Ministerstvo dopravy podává rozklad proti rozhodnutí ÚOHS o zrušení tendru na mýtné.
28. května 2018 – Setkání zástupců ministerstva dopravy a ÚOHS, kde delegace ministerstva upozorňuje, že další nové výběrové řízení na mýtné už není časově uskutečnitelné.
30. května 2018 – Ministra Ťoka přijímá na Pražském hradě na jeho žádost prezident Miloš Zeman. Podle informací Práva jednali o problému se zrušením tendru na mýtné ze strany ÚOHS.
31. května 2018 – Zeman přijímá na zámku v Lánech premiéra Babiše na jeho žádost.
7. června 2018 – Babiš v dalším dopise Rafajovi znovu upozorňuje, že už se nestihne vypsat nová soutěž a hrozí, že od ledna 2020 stát nebude vybírat mýtné na dálnicích.
10. června 2018 – Na zámku v Lánech se koná porada expertního týmu prezidenta Zemana, které se účastní i Ťok. Podle vyjádření Hradu se diskuse vedla také o problematice mýta.
10. července 2018 – Koná se neoficiální schůzka mezi prezidentem Zemanem a šéfem ÚOHS Rafajem.
23. srpna 2018 – Rafaj ruší květnové rozhodnutí ÚOHS o zrušení zadávacího řízení na mýtné a nařizuje věc znovu projednat.
19. září 2018 – Zeman se účastní jednání Babišovy vlády v Hrzánském paláci. Není známo, zda se mluvilo i o mýtu.
20. září 2018 – ÚOHS zamítá všechny stížnosti firmy Kapsch a tentokrát neshledává žádné porušení zákona v tendru na mýtné ze strany jeho zadavatele, ministerstva dopravy. Týž den resort podepisuje smlouvu s vítězem tendru, konsorciem firem CzechToll/SkyToll.

Reklama

Výběr článků

Načítám