„Pan Faltýnek musí spoustu věcí vysvětlit, ale musí je vysvětlit Policii České republiky, nikoliv sociální demokracii,” uvedl Hamáček na dotaz Novinek, zda se budou sociální demokraté na odpoledním jednání koaliční rady ptát po podrobnostech kolem kauzy v souvislosti se zakázkou na výběr mýtného.

O jednání v koalici totiž minulý týden mluvil předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka poté, co se kauza sice řešila ve Sněmovně a sám Faltýnek se k ní vyjádřil, ale nezodpověděl dotazy ani opozice, ani veřejnosti. Z dvouhodinového jednání dolní komory se ve čtvrtek stala fraška.

Chceme odpovědi, ne pohádky ovčí babičky, vmetl Stanjura Faltýnkovi
Babiš se zastal Faltýnka: Není podezřelý a žádná kauza není

„Z mojí strany stále platí, že pan Faltýnek je v pozici svědka v kauze, kterou šetří policie. Bez toho, aby se kauza posunula dál, nemá smysl o tom jednat na koaliční radě,” doplnil novinářům předseda koaliční ČSSD.

O Faltýnka se podle informací Práva zajímá policie v souvislosti s podezřením na manipulaci zakázky na mýtný systém. Policie kvůli ovlivňování zakázek předminulý týden zasahovala na několika místech v zemi, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a ve Faltýnkově bytě v Praze.

Policie podezřívá předsedu ÚOHS Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. V této souvislosti se mluvilo o Faltýnkovi, který s oběma jednal. Ten přiznal, že se s oběma scházel bez jakéhokoliv pověření.

Faltýnek tvrdí, že se do celé kauzy zapojil v červnu 2015 poté, co tehdejší premiér Bohuslav Sobotka hrozil odvoláním ministra dopravy Dana Ťoka, pokud věc nevyřeší.

Podle příkazu k domovní prohlídce, který má Právo k dispozici, ale policii zajímají o schůzky Faltýnka z podzimu 2017, což je dva roky poté, co Sobotka tento problém s Ťokem řešil.

Celá věc by se opět měla na plénum Sněmovny dostat příští týden, jelikož se debata kolem bodu neukončila a opozice trvá na zodpovězení otázek.

Babiš i Faltýnek ignorují dotazy opozice kvůli kauze kolem mýta
Nepotřebuji pověření, abych jednal za ministra, hájí se Faltýnek
 Faltýnek a Kapsch: Zneužití pravomoci či pletichy? Policie prověřuje Faltýnka