Právě na něj podal v uplynulých měsících trestní oznámení Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Jandovi hrozí v krajním případě disciplinární řízení před výborem, který může udělit pokutu až do výše měsíčního hrubého platu poslance, což je v Jandově případě 99 200 korun.

Členů ČSBS v čele s předsedou Jaroslavem Vodičkou se dotklo poslancovo vyjádření na adresu svazu, které pronesl v říjnu při interpelacích na premiéra ve Sněmovně. Podle nich tím začala štvanice, která znemožňuje členům ČSBS realizovat spolkovou činnost.

Pofidérní spolek adorující bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimuPoslanec Jakub Janda o ČSBS

Šlo o medaili Ondráčkovi

Někdejší úspěšný český reprezentant ve skocích na lyžích Janda v souvislosti s udělováním státních dotací prohlásil: „Není jistě úkolem poslanců a vlády mluvit o spolkové činnosti občanského života, pokud neporuší zákony této země. Je však bytostně amorální, aby pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomocí vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz.“

Janda tak reagoval na ocenění poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM), kterému svaz bojovníků udělil medaili za péči o památníky válečným obětem.

Proti Jandovým slovům se tehdy ohradil Vodička veřejným prohlášením. „Rozruch kolem ocenění poslance Zdeňka Ondráčka medailí ČSBS je nebývalý mediální lynč,“ napsal. Připomněl, že vinou to­ho tehdejší šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) zrušil bez udání dů­vodu akci v horní komoře ke 100. výročí vzniku ČSR, kterou chtěl spolupořádat svaz s tím, že měly být oceněny významné osobnosti společenského a kulturního života.

Zdeněk Ondráček (KSČM)

Zdeněk Ondráček (KSČM)

FOTO: Petr Horník, Právo

Podle zjištění Práva se případem zabývali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří dospěli k závěru, že k spáchání trestného činu ze strany Jandy nedošlo. A kauza proto podle vyšetřovatelů spadá do kompetence imunitního výboru.

Hádka o peníze

Janda nyní označuje případ za úsměvný. „Jestli policie dospěla k tomu, že nebyl spáchán trestný čin, tak tady asi není co řešit,“ řekl v úterý Právu. Jak dodal s nadsázkou, spíš on by měl podat trestní oznámení na Vodičku za to, že si jeho jméno „bere do úst“.

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička

FOTO: Oldřich Danda, Právo

Na svém názoru nic nemění. „Mám-li být projednáván za to, že jsem o svazu bojovníků za svobodu řekl, že je to pofidérní spolek, tak to spíš vytváří obrázek o panu Vodičkovi. Protože být popotahován za takové slůvko, když on tady třicet let po revoluci vyznamenává policisty, kteří byli v pohotovostním pluku a mlátili studenty, tak nevím, jak bych na to měl reagovat,“ uzavřel Janda.

Janda ve své interpelaci na premiéra Andreje Babiše (ANO) chtěl vědět, „zda bude i na­dále tento spolek sponzorovat z kapes daňových poplatníků“. Upozornil, že suma pro ČSBS loni dosáhla 6,3 milionu korun a stejná má být i letos.

„Já s tím určitě nebudu souhlasit,“ odpověděl tehdy pre­miér s tím, že podle jeho informací dotace rozhodně nedosáhla zmiňované částky. Podle něj je za výši dotace odpovědný resort obrany.

Babiš připomněl, že memorandum o spolupráci se svazem uzavřelo ministerstvo už v roce 2011 za šéfování Alexandra Vondry (ODS). „Takže ten to začal a je škoda, že jste si na to nevzpomněl,“ prohlásil Babiš.

Zrušení nebo snížení dotace ČSBS o polovinu navrhovali při jednání o státním rozpočtu na letošní rok vedle Jandy i poslanci Jana Černochová, Pavel Žáček (oba ODS) a Věra Kovářová (STAN). Takto ušetřené peníze navrhovali přidělit jiným organizacím. Jejich návrhy ale neprošly především díky hlasům babišovců a komunistů. Svaz tak letos může hospodařit podle schváleného zákona s 6,3 milionu korun.

Premiér podle oficiální sjetiny hlasoval buď proti těmto poslaneckým návrhům, nebo se zdržel hlasování, což v tomto případě znamenalo nepřímý nesouhlas.
Vodičkovu reakci se Právu v úterý nepodařilo získat. V telefonátu se odvolal na pracovní zaneprázdnění.