Hlavní obsah
Jakub Janda Foto: ODS, ČTK

Bývalý skokan na lyžích, který jako první Čech vyhrál Světový pohár. Je vítězem Turné čtyř můstků a několikanásobný mistr České republiky. V říjnových volbách 2017 do Poslanecké sněmovny v Moravskoslezském kraji byl zvolen poslancem za ODS.

Jakub Janda Foto: ODS, ČTK
Jakub Janda

Narodil se 27. 4. 1978 v Čeladné v bývalém Československu. Svou kariéru započal vstupem do Světového poháru v roce 1994, kdy obsadil 44. místo. Průlom v kariéře ovšem nastal až v sezoně 2004/2005, kdy několik druhých a třetích míst a téměř ve všech závodech se probojoval do první desítky.

Díky třetímu místu v Innsbrucku se navíc stal prvním českým skokanem po dvanácti letech, který stanul na stupních vítězů v závodě prestižního Turné čtyř můstků. V celém turné skončil pátý. V konečném pořadí světového poháru obsadil 6. místo, když již po třinácti závodech nasbíral více bodů než za celou předchozí kariéru.

Na mistrovství světa v Oberstdorfu (Německo) v roce 2005 vybojoval stříbrnou medaili na středním a bronzovou medaili na velkém můstku. Ještě výraznější byly jeho výkony v následující letní sezóně. Vyhrál polovinu z osmi závodů a jako první Čech v historii i celou letní Grand Prix. Díky jeho triumfu v Harrachově se Česko po jedenácti letech dočkalo vítězství v domácím závodě Světového poháru.

V říjnových volbách 2017 do Poslanecké sněmovny byl zvolen poslancem. Je členem ODS, za stranu byl zvolen v Moravskoslezském kraji. Původně figuroval na 4. místě kandidátky, ale vlivem 2 265 preferenčních hlasů skončil nakonec druhý.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků