Podle náčelníka na nedávné vojenské přehlídce k stému výročí Československa ukázali moderní techniku, ale i třicet let staré obrněnce. „Máme ale i techniku starší, kterou bychom se neodvážili na přehlídce ukazovat,“ řekl Opata. Dodal, že pokud mají vojáci bránit zemi a bojovat v misích proti terorismu, nelze nákupy techniky nadále odsouvat.

Podle Opaty je potřeba co nejdříve nakoupit neprůstřelné vesty a helmy, ruční zbraně a dále bojová vozidla pěchoty BVP, radary MADR, víceúčelové vrtulníky a dělo ráže NATO. Dále zmínil, že nechtějí nakupovat jen obrněnce. „Ale také robotické systémy nebo průzkumné a útočné bezpilotní prostředky. V plánu máme i použití umělé inteligence,“ řekl Opata.

Náčelník Generálního štábu armády ČR Aleš Opata

Náčelník Generálního štábu armády ČR Aleš Opata

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) poznamenal, že armádní rozpočet již několik let roste a na nákupy bude dost peněz. V letošním roce se podle něj podařilo uzavřít dohody na nákup vojenské techniky a materiálu za více než 14,5 miliardy korun. Do konce roku by měli ještě podepsat smlouvu s USA na dodání 1400 radiostanic Harris za dvě miliardy korun.

Výdaje státního rozpočtu na kapitolu obrany

Výdaje státního rozpočtu na kapitolu obrany

FOTO: Martin Havelka, Novinky

Příští rok očekává, že se jim podaří podepsat smlouvy na nákup 210 pásových bojových vozidel pěchoty BVP a 14 víceúčelových vrtulníků.

Video

Záznam: Vojenská přehlídka ke 100. výročí vzniku Československa

Ministr také řekl, že by se mělo konečně podařit uzavřít smlouvu na dodání osmi izraelských radarů za 3,5 miliardy korun. „Jsou činěny zásadní kroky k dokončení akvizice 3D radarů MADR,“ řekl ministr. Tato zakázka měla být podepsána již před více než rokem, ale podpis zhatilo to, že zakázku začala vyšetřovat vojenská policie.