„Tady se dělá mediální kauza z hyen,“ řekl předseda poslaneckého klubu ANO Faltýnek. Vyhýbal se odpovědi na otázku moderátora Václava Moravce, zda není hyenismus, když premiér zveřejní fotografii nemocného syna na Facebooku.

„To je jejich věc, proč se bouráte do soukromí těchto lidí,“ řekl a odváděl pozornost jinam: „Vy jako Česká televize jste třikrát uvedli, že jsem byl členem představenstva firmy Čapí hnízdo, kde jsem nebyl.“

Stěžoval si, že Česká televize uvedla, že je „ložený, že dostane osm let“. Moderátor mu sdělil, že on to nikdy neřekl a dál trval na odpovědi.

Když Faltýnek neodpovídal na otázku, zeptal se ho: „Vy jste ji zapomněl?” Faltýnek odpověděl: „Ano, už jsem ji zapomněl.“ Opakoval místo toho své: „Reportéři Seznamu Zpráv, soukromé firmy, zvláštním způsobem z toho udělali kauzu, je to pokračování kauzy Čapí hnízdo. Vyšetřování se blíží ke konci a je to potřeba oživit. Mně to připadá lidsky - celá ta debata nás všech - není dobrá.“

Nakonec ale odpověděl na dotaz ohledně etiky jednání premiéra: „Nechme to na něm.“ Zároveň zdůraznil, že je hlavně „neetické si tajně nahrávat člověka“.

Lidovecká kritika

Téma opět zvedl předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek, který zpochybnil jednání Andreje Babiše staršího jako otce: „Pan premiér ve veřejném prostoru mluví o diagnózách svých dětí.“

Jan Bartošek

Jan Bartošek

FOTO: Milan Malíček, Právo

Zmínil současně, že je to druhý nejbohatší člověk v zemi a jak při tom jedná: „Máte možnost zajistit pobyt v nejlepších sanatoriích ve Švýcarsku a ve Francii, a vy ho svěříte opravci kol, kterého zná zprostředkovaně, a ten ho odveze na Krym, kde ho svěří nějakému děvčeti. Ona ho odveze do Krivého Rogu, označovaného za Mordor, což je jakési předpeklí. Uděláte to místo toho, abyste vlastnímu synovi poskytl to nejlepší jako každý táta, který rodinu chrání. Rezignoval jste na roli otce.“

Naznačil, že to může být účelové, což podpořil i moderátor, když ukázal, že v cizině byl Andrej Babiš mladší vždy, když se vyostřila situace okolo Čapího hnízda.

„Je normální, že se odveze na Krym, na okupované území, co kdyby se tam rozjela schizofrenie?“ dodal Bartošek a zmínil, že Babišův syn byl tři týdny bez dozoru.

Faltýnka to pobouřilo: „Chce se mi z pana Bartoška poprvé zvracet. Vy vydáváte stanoviska za fakta, že tak jsou. Kdyby tady seděl pan premiér, možná by odpověděl, možná by se mu chtělo ještě více zvracet.“ Dal to do souvislosti s malými preferencemi lidovců, kteří takto jednají, protože „mají pět procent“.

Zahraničně politické dopady

Kritika přišla na Babiše i ze strany SPD. „Má to zahraniční politické důsledky. Ukrajina samozřejmě nevidí ráda, že se jezdí na okupovaný Krym,“ řekl Radek Koten, který stojí v čele poslaneckého bezpečnostního výboru. Faltýnek na to reagoval: „Nebyl jsem na Krymu a možná tam zajedu, údajně je tam hezky.“

Radek Koten

Radek Koten

FOTO: ČTK

Vicepremiér Jan Hamáček z ČSSD, který je současně ministrem vnitra, popřel náznaky premiéra, že kvůli vybavení reportérů může být za kauzou někdo z výzvědných služeb: „Chci jasně vyloučit jakýkoli podíl rozvědky a pan premiér by měl své podezření zdokumentovat. Pokud mluví o rozvědce, tak ať to vysvětlí a nebo se omluví.“

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček

FOTO: Petr Horník, Právo

Hamáček není pro pád vlády. Uvedl, že když by ČSSD odešla, „nahradí nás SPD, která bude dělat jinou politiku.“ Řekl, že by byl pro to, aby ANO šlo slovenskou cestou a vyměnilo premiéra, jako to udělalo hnutí SMER Roberta Fica.

V tom se s ním shodl Bartošek, který řekl, že post premiéra je paralyzovaný: „Jeho soukromé problémy ho zatěžují natolik, že pronikají do zahraničních médií. České republice a zklidnění by prospěla výměna premiéra, nechť si vyřeší své problémy.“

Hamáček se také otřel o Babišovo vyjádření, že nikdy neodstoupí: „Politik by se měl vyvarovat slova nikdy. Vzpomněl jsme si na prezidenta Nixona, který taky říkal nikdy.

30. května 2018
Server Neovlivní přinesl článek Sabiny Slonkové „Policie řešila únos Andreje Babiše juniora“. V něm stálo, že koncem roku 2017 (policie později uvedla, že to bylo na začátku roku 2018) dorazil na kriminalistický ústav e-mail podepsaný Andrejem Babišem mladším, v němž bylo, že pisatele kdosi drží na Ukrajině proti jeho vůli. Policie potvrdila, že se věcí zabývala, ale uvedla, že nezjistila protiprávní jednání. Přímo s Babišem mladším však podle serveru nemluvila.
Pondělí 12. listopadu
Server SeznamZprávy publikoval reportáž, v níž vystupuje syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík ho zastihli ve Švýcarsku v bytě, kde žije se svou matkou, první manželkou premiéra.
V rozhovoru vedeném ve dveřích bytu a natáčeném skrytou kamerou Babiš mladší mimo jiné uvedl, že jeho otec chtěl, aby syn „zmizel“ v souvislosti s vyšetřováním dotační kauzy Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání.
S tím, aby zmizel, prý souvisela i jeho cesta na Krym. Tam ho odvezl spolupracovník Agrofertu Petr Protopopov, manžel psychiatričky a političky ANO Dity Protopopové, která měla Babiše mladšího v péči a psala o něm zdravotní zprávu pro policii, že nemůže vypovídat. Premiérův syn dostal prý na výběr, jestli ho zavřou do psychiatrické léčebny, nebo „pojede na prázdniny”.
V reportáži Babiš mladší říká, že se Protopopova trochu bojí. Ke svému psychickému zdraví řekl, že má „jistou diagnózu“ a bere léky.
Úterý 13. listopadu
Premiér Andrej Babiš, který byl zrovna v pracovně v Palermu na Sicílii, řekl, že jeho syn trpí duševní poruchou a léčí se. Podle něj se nekonal žádný únos. Vymezil se proti způsobu natáčení reportáže.
Lékařka Dita Protopopová (ANO) rezignovala na post zastupitelky na Praze 8. Uvedla, že ji urážejí a mrzí „lživé informace“, které se objevily v médiích. „Do politiky jsem nevstupovala, abych ohrozila svou rodinu, a tlak, který nejen na mě, ale hlavně na mé nejbližší v posledních hodinách je, je neúnosný,“ zdůvodnila svůj krok.
Opoziční ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vyzvaly Andreje Babiše, aby opustil funkci premiéra, dokud nedojde k vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Oznámily návrh na hlasování o nedůvěře vládě.
Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že dalo podnět Městskému státnímu zastupitelství v Praze k prověření podezření, že mohl být Babiš junior na Krym odvezen proti své vůli. Mohlo by se totiž jednat o omezení osobní svobody či únos.
Prezident Miloš Zeman v TV Nova uvedl, že mu informace o únosu Babišova syna připadají jako divoká konspirace. Na otázku, zda by kauza mohla ohrozit vládu a její fungování, řekl, že by některému politikovi musely selhat nervy a doporučil Babišovi, aby mu neselhaly.
Středa 14. listopadu
Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že jeho úterní vystoupení společně s opozicí bylo vedeno jinými pohnutkami. SPD by podle něj v účasti ve vládě nebo v její podpoře mohla nahradit ČSSD. Řekl to prý Babišovi.
Národní ústav duševního zdraví uvedl, že prověřil zprávy, které Dita Protopopová napsala, a konstatoval, že v nich nenašel žádná pochybení.
Premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že jeho syn trpí schizofrenií. Kauza jeho únosu na Krym je podle něj vykonstruovaná a má za cíl jej odstranit z české politické scény.
Čtvrtek 15. listopadu
V rozhovoru, který přineslo Právo, Petr Protopopov přiznal, že byl s Babišem mladším na podzim roku 2017 na Krymu. Řekl, že byl asistentem, který se měl o nemocného premiérova syna starat, a že k němu měl vztah jako k nevlastnímu bratrovi.
Senátoři přijali usnesení, v němž vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO) k rezignaci v souvislosti s posledními okolnostmi kolem kauzy Čapí hnízdo. Podle senátorů je nepřijatelné, aby byl Babiš do vyšetření případu ve vládě.
SeznamZprávy publikoval e-mail, který má být od Andreje Babiše juniora. V něm se vymezuje proti tvrzení, že musí být pod neustálým dozorem a přeje si telefonický kontakt s policií vyšetřující jeho „případ z Ukrajiny a Ruska“.
Na kauzu ohledně údajného únosu syna českého premiéra reagovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. „Viděli jsme zprávy na toto téma. Podle prvotní analýzy, kterou jsme si udělali, se to velice podobá nějaké falešné zprávě, provokaci, vyrobené kvůli nějakým vnitropolitickým cílům. Zaznamenali jsme také vyjádření, které učinil sám český premiér, který vše popíral. Žádné další informace k tomu nemám," řekla.
Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov uvedl, že v případě vyslovení nedůvěry vládě by složením nového kabinetu pověřil opět Babiše.
Pátek 16. listopadu
V rozhovoru pro deník Právo Andrej Babiš uvedl, že cesty svého syna na Ukrajinu a do Ruska platil on.
Na tiskové konferenci Babiš uvedl, že navzdory výzvám k rezignaci v souvislosti s údajným únosem jeho syna na Krym nehodlá odstoupit a neučiní tak nikdy.
Neděle 18. listopadu
Na Babišově facebookovém profilu, který obsluhuje jeho PR tým, se objevil text líčící návštěvu premiéra u jeho syna. „Už pochopili, jak je novináři zneužili. Že se snaží zneužít mého nemocného syna a postavit ho proti mně... ...Včera jsme spolu strávili asi pět hodin, povídali si a hráli šachy,“ stojí v textu.
Bývalá manželka premiéra Andreje Babiše Beata v neděli odsoudila novináře Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka za to, že skrytou kamerou natáčeli rozhovor s jejím nemocným synem. Jejich reportáž považuje za útok proti soukromí.