„Byl to nečekaný a bezprecedentní útok. Byl to útok z vlastních řad od spojenců,” uvedl na tiskové konferenci ministr a dodal, že ale mise českých vojáků pokračuje a z Afghánistánu Česko neodchází.

Mrtvým vojákem byl dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka. Jeho tělo bude do Česka převezeno ve středu večer. Armáda s rodinou jedná o tom, zda se uskuteční státní pohřeb.

Dva zranění vojáci jsou mimo ohrožení života. Jeden voják bude dnes propuštěn z nemocnice, druhý byl zraněn střepinou a je po operaci ve stabilizovaném stavu a komunikuje.

Útok necílil na české vojáky

Útok se odehrál v pondělí před polednem na základně Šindánd v afghánské provincii Herát.

„Útok necílil specificky na české vojáky, ale na vojáky koaliční. Afghánské síly útočníka hned zastavily a zajaly,“ doplnil náčelník generálního štábu Aleš Opata a dodal, že útočník nebyl z jednotky, kterou Češi cvičí.

Vojáci podle něj jeli ve voze Toyota Hilux a měli výstroj, jako by působili mimo základnu.

„Zvažujeme, že útočník jednal sám nebo že byl provázán s Tálibánem,“ uvedl Opata s tím, že zatím nejsou informace potvrzené a že vyšetřování pokračuje.

Provincie Herát v Afghánistánu

Provincie Herát v Afghánistánu

FOTO: Novinky

Mrtvý voják i oba zranění jsou podle informací Práva z 601. skupiny speciálních sil z Prostějova, které v Herátu i v Logaru cvičí afghánské vojáky. Zaútočit na ně měl jeden ze studentů.

Jedná se v pořadí o třetí útok na české vojáky v Afghánistánu od srpna 2018. Tehdy při běžné hlídce v okolí vojenské základny Bagrám v provincii Parván na východě země zahynula trojice vojáků - Martin Marcin, Patrik Štěpánek a Kamil Beneš. [celá zpráva]

K dalšímu útoku, při němž bylo zraněno pět českých vojáků, došlo minulý týden. Jeden má těžká zranění, byl již dvakrát operován, hrozí mu ochrnutí a nyní se čeká na jeho převoz do Česka. [celá zpráva]

Útoky chce s Metnarem řešit i Babiš

Celou situaci s ministrem obrany plánuje probrat i premiér Andrej Babiš. „Další ztráta života v Afghánistánu mě zasáhla, proto budu s ministrem obrany mluvit i o tom, jestli je možné přijmout opatření, která by eliminovala tyto útoky,” uvedl Babiš už v pondělí. Rodině padlého vojáka vyjádřil upřímnou a hlubokou soustrast, dvěma zraněným popřál brzké uzdravení.

Ministr Metnar uvedl, že prožívá nejtěžší období kariéry. Armáda podle něj pro rodiny i zraněné vojáky udělá maximum možného a potřebného. [celá zpráva]