Hlavní obsah
Čeští vojáci v Afghánistánu (ilustrační snímek) Foto: Oldřich Danda, Právo

Vojákovi zraněnému v Afghánistánu hrozí ochrnutí. Chystá se jeho převoz do Česka

Voják, který byl minulý týden zraněn při útoku v Afghánistánu, bude do vlasti převezen do konce týdne. Domů jej přepraví armádní speciál, uvedla v pondělí mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Muž byl těžce zraněn a absolvoval již dvě operace.

Čeští vojáci v Afghánistánu (ilustrační snímek) Foto: Oldřich Danda, Právo
Vojákovi zraněnému v Afghánistánu hrozí ochrnutí. Chystá se jeho převoz do Česka

Atentátník zaútočil na kolonu koaličních vozidel minulý týden ve středu civilním automobilem naplněným podomácku vyrobenou výbušninou. Zraněno bylo pět českých vojáků, jeden z nich vážně. Další vyvázl z incidentu bez zranění. [celá zpráva]

Těžce zraněný byl v Afghánistánu dvakrát operován. Podle vedení armády mu hrozí kvůli poraněnému obratli nehybnost končetin.

Dvořáková v pondělí řekla, že jeho zdravotní stav umožní přepravu zpět do Česka. Uskutečnit by se měla koncem týdne, dodala. Armáda pro něj pošle svůj letoun, který je možné uzpůsobit k převozu zraněných.

350 vojáků

Česká armáda má v současné době v Afghánistánu asi 350 vojáků. Největší jednotka má na starosti ostrahu spojenecké základny Bagrám. Hlídky vyjíždějí do okolí v okruhu několika kilometrů. Za úkol mají například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace. Právě při jedné z hlídek byli vojáci ve středu zraněni.

Od dubna okolí Bagrámu hlídá 10. strážní rota, tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora. Jejich úkol v těchto dnech končí a nahrazují je vojáci 11. strážní roty, kterou tvoří hlavně vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků