„Není to zase až tak výjimečné, v přírodě se to občas stává,“ řekl odborník a sadař Zdeněk Jansta z Velkých Bílovic na Břeclavsku. I ve svém rodinném sadařství několik takových stromů objevil.

„Při obchůzce vinic jsem nedávno v sousedství viděl, že jim kvetou broskve,“ potvrdil chaos v přírodě místopředseda Vinařské asociace Jiří Maděřič.

Vyrazil jarní koniklec

„Kousek od zámečku Pohansko rozkvetla jabloň, v lese jsem viděl kvést kaštany,“ sdělil Pavel Gajda, kastelán památky nedaleko Břeclavi.

„Je to reakce stromů, jejichž vývoj v létě vlivem sucha a veder ustrnul. Příznivější podmínky na podzim, který je letos mimořádně teplý, je zmátly a nasadily na květ,“ uvedl Jansta s tím, že sklizně se už ale nedočkáme.

Nebezpečí pro ovocné stromy v nezvyklém nasazení květu prý nehrozí. „Je-li strom v dobré kondici, s touto anomálií se vypořádá bez následků,“ dodal. V případě kaštanů jsou podzimní květy a pupeny relativně častý jev, zejména u stromů, jež napadla na jihu Moravy hojně se vyskytující klíněnka jírovcová. Stromy se snaží překonat krizi po zničení zelené hmoty vyhnáním nových listů a květů.

Kvetoucí přírodu lze podle Davida Grossmanna ze Správy Národního parku Podyjí vidět i na Znojemsku. „Na vřesovištích také rozkvetl typicky časně jarní druh koniklec velkokvětý nebo divizna brunátná,“ uvedl.

Suchý průběh léta a pozdější vydatné deště

„Kvetou ale i hrušně, slivoně, mirabelky, třešně, šípky, jahodníky, ostružiníky a dokonce i hlohy a tařice skalní. Neobvykle vypadají jabloně obalené zralými jablky a zároveň květy. Vypadá to, jako by vrcholilo jaro, přitom je podzim,“ popsal botanik Radomír Němec.

Potvrdil také Janstovo vysvětlení, že za druhé kvetení rostlin může suchý průběh léta a pozdější vydatné deště. „Rostliny vyhodnotily suché léto jako období vegetačního klidu a následující deště jako nástup jara a vykvetly,“ řekl Němec.