ÚS usnesení, na které v úterý upozornila Česká televize, zpřístupnil na svém webu. Zdůraznil v něm, že odkladem vykonatelnosti nepředjímá výsledek řízení, jen chce zabránit nevratným následkům.

Přehledně: Spory v kauze H-System se táhnou od 90. let
V 90. letech minulého století si chtěli pořídit dostupné bydlení, místo toho na ně čekala po krachu stavební firmy léta soudních pří. Tak by se dala ve stručnosti shrnout kauza H-System. [celá zpráva]

„V případě výkonu rozhodnutí vyklizením nemovitostí by práva stěžovatelů byla dotčena v takové míře, že by jejich navrácení zpět bylo velmi ztíženo, ne-li zcela znemožněno,” uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Část klientů zkrachovalého H-Systemu sdružených ve družstvu Svatopluk tak může být alespoň prozatím v klidu. Jeho členové tvoří část poškozených z kauzy zkrachovalé stavební firmy. Domky sami dostavěli, neměli ale souhlas konkurzního soudu.

Video

Podání ústavní stížnosti v kauze H-System

Podle sporného verdiktu NS má konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport právo zpeněžit nemovitosti spadající do konkurzní podstaty ve prospěch všech věřitelů. Monsport sice avizoval, že nikoho do vyřešení případu vystěhovávat nebude, členové Svatopluku ale chtěli mít jistotu, proto požádali ÚS o odklad vykonatelnosti.

Měsíční lhůta, kterou k vyklizení určil Nejvyšší soud, by jinak uplynula ve čtvrtek.

Soudce Kamil Kydalka, který se kauzou od roku 2004 zabýval, opakovaně upozorňoval na to, že lidé investovali do domů a bydlí v domech, které jsou majetkem zkrachovalého H-Systemu. [celá zpráva]