V rozsahu šesti expozic mohou lidé zhlédnout ty nejrůznější kuriozity z celého Česka. Sešli se tu tak například do detailu přesná replika lednického minaretu, kterou autor spletl dohromady ze slaměných stébel, největší kaleidoskop v republice, motorka vyrobená z dvaceti druhů dřeva, či skládačky ze stavebnice Merkur, jež sama má své místo v Guinessově knize rekordů.

Nejmenší i největší součást výstavy shodně odkazuje na dílo Slovanské epopeje, v jednom případě jako velkoformátová série skládaček puzzle, která dohromady obsahuje přes 160 tisíc kousků a na jejichž složení se po tři měsíce podílelo na 266 lidí, ve druhém případě jako do detailu přesná miniatura děl Alfonse Muchy.

Zmenšenina lednického minaretu v poměru 1:27 je ze slámy.

Zmenšenina lednického minaretu v poměru 1:27 je ze slámy.

FOTO: Novinky

„Je unikátní v tom, že je tam úplně vše vyobrazené jako na velkých originálech, takže na rozměru krabičky od sirek je například na jednom plátně jednoho obrazu 66 postav,“ přiblížil Novinkám Luboš Denner z agentury D.A.N. Production, která výstavu spolupořádá.

Nejdražší kousek výstavy

I když většina exponátů má spíše citovou a estetickou hodnotou, nejdražší kuriozitou je bezesporu křišťálová lebka, jejíž cena se podle Dennera pohybuje v řádech miliónů korun. Šestikilová lebka, jež vznikla už v roce 1984, zůstávala veřejnosti po několik desetiletí skryta. Seznámit se s ní mohli například v pořadu Svět záhad spisovatele Arthura C. Clarka. Vytvořil ji sklář Jaroslav Dave Šlechta, který na výstavě představuje i skleněné housle vybroušené z deseti bloků skla.

Nejdražší kousek výstavy je křišťálová lebka.

Nejdražší kousek výstavy je křišťálová lebka.

FOTO: Novinky

Vyznat se ve všech kuriozitách také napomáhá naučná stezka. Ta přibližuje „nej“, která jsou sesbírána ze všech krajů České republiky a jsou zapsána v České knize rekordů. Její šesté vydání je naplánováno na konec září, návštěvníkům se však představí už během výstavy.

„Je to úplně poprvé, já si ani nevzpomínám, že by takhle ucelená výstava někde doteď byla prezentována,“ uvedl pro Novinky Jan Pazour, ředitel nákupního centra Olympia Brno, které výstavu hostí.

Pokus o zápis do Guinessovy knihy rekordů

Součástí bude i pokus o zápis nového rekordu. Ten bude spočívat ve snaze obsloužit s jednou láhví vína co nejvíce hostů. Nejde samozřejmě o běžnou láhev, vinaři z Čejkovic pro tuto příležitost připravili dva metry vysokou láhev, která pojme na 200 litrů vína.

Z téhle láhve se bude nalévat víno a možná vznikne nový rekord - nejvíce napojených lidí z jedné láhve.

Z téhle láhve se bude nalévat víno a možná vznikne nový rekord - nejvíce napojených lidí z jedné láhve.

FOTO: Novinky

Výstava je pro návštěvníky zdarma a každý den poběží až do 26. srpna, pokus o rekord by se měl uskutečnit o týden dříve, v neděli 19. srpna.