Voda zaplavila kemp i příjezdové cesty. „Na místo vyjeli profesionální hasiči z Prachatic a dobrovolní hasiči z Volar a Lenory. V kempu zůstalo několik rodin a stála voda na příjezdových cestách. Vzali jsme čluny a postupně jsme je odváželi. Informována byla starostka obce Lenora, která jim poskytla ubytování v místní základní škole,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Evakuováno bylo osm lidí, nikdo nebyl při evakuaci zraněn.

Ve středu ráno museli jihočeští hasiči na Prachaticku evakuovat kemp u Lenory

Evakuováno z kempu bylo osm lidí

FOTO: Lucie Kándlová, Právo

Správa Národního parku Šumava vydala zákaz splouvání Teplé Vltavy. Podle mluvčího šumavského parku Jana Dvořáka řeka v tomto místě dosáhla ve středu ráno téměř dvou metrů.

„Platí povodňový stav. Pro vodáky je taková hladina nebezpečná, proto jsme zakázali splouvání. Hladina Vltavy už kulminovala, protože v tuto chvíli jde dolů, ale pochopitelně celý dnešek, zítřek a pravděpodobně i pátek bude ta hladina natolik vysoká, že bude splouvání stále zakázáno. Uvidíme, jaký bude vývoj počasí. Když to bude ustávat, tak vodáci budou moci na Teplou Vltavu pravděpodobně v sobotu,“ řekl Právu Dvořák.

V noci na středu se hladiny řek na jihozápadě Čech dostaly na druhý a místy i třetí stupeň, pak voda začala opadat. Na třetí stupeň se dostala Otava v Rejštejně na Klatovsku, na druhý Otava v Sušici na Klatovsku a Teplá Vltava v Lenoře. [celá zpráva] Ve středu ráno platil první povodňový stupeň v Rejštejně a v Sušici a také na Teplé Vltavě v Lenoře.

Ve středu ráno museli jihočeští hasiči na Prachaticku evakuovat kemp u Lenory

Kromě evakuace byl také vydán zákaz splouvání Teplé Vltavy

FOTO: Lucie Kándlová, Právo

Zvýšení hladiny řek způsobila silná bouřka, která zasáhla oblast Šumavy především v první polovině úterní noci. „Například v Bučině u Kvildy spadlo za hodinu 60 milimetrů vody,“ řekl hydrolog Tomáš Vlasák.

Meteorologové varovali před stoupáním hladin toků. Aktuální výstraha platí pro Jihočeský kraj do středečních 16 hodin.