„Situace v českých městech je kritická, pro hodně lidí je bydlení nedosažitelné. Chybí třicet až padesát tisíc bytů,“ uvedl předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek.

Řešení podle něj spočívá v tom, že by se z nevyužívaných nemovitostí, které jsou v majetku státu, krajů a měst, vybudovaly byty. „Tyto nevyužívané nemovitosti, například obecní domy nebo staré továrny, často končí v prodeji, developeři je odkoupí za pár korun a vytvoří předražené byty,“ tvrdí lidovci.

Podle Bartoška není potřeba přijímat novou legislativu, ale stačí, když bude pro Českou republiku vyjednán úvěr u Evropské investiční banky. Stát by potom peníze přes Státní fond rozvoje bydlení poskytl městům. Ta by úvěr splácela příjmy z nájmů.

Proč to řeší až nyní? Prý nebyla vůle

„Nepotěšíme developery a banky, ale stát zhodnotí nepotřebný majetek, zaměstná stavební firmy, vybere více na DPH. A hlavně rodiny, mladí lidé i senioři budou mít kde bydlet a zaplatí třeba o celou třetinu méně na výdajích,“ vychvalují návrh lidovci.

Paradoxem tak trochu zůstává, proč KDU-ČSL situaci neřešila, když byla poslední čtyři roky ve vládě. Podle Bartoška o tom lidovci jednali už před třemi lety, ale tehdy prý nebyla vůle. „Pevně věřím, že za stávající situace, kdy získat byty je problematické a stále se to zhoršuje, se projekt urychlí,“ prohlásil.

Počet nově postavených i zahájených bytů v České republice se rok od roku zvyšuje. Přesto nabídka volných bytů k prodeji výrazně nestačí poptávce, což má za následek enormní nárůst jejich cen. V porovnání s růstem mezd tak za poslední tři roky rostly ceny bytů dvojnásobnou rychlostí. [celá zpráva]