„Z vazby ho odvezli bez mého vědomí, tedy bez vědomí jeho obhájce. V době, kdy mi nebylo doručeno rozhodnutí ministra, proti kterému je ze zákona přípustná ústavní stížnost. To podle mě není v pořádku,“ řekl Právu Sadílek.

Pelikánův krok považuje za předčasný a odporující zákonu. Ministrův postup chce nechat prověřit a chce proti němu podat ústavní stížnost.

ČTĚTE TAKÉ:
Pelikán: Žádost USA o vydání Nikulina byla důvodnější než ruská
USA vítají vydání hackera Nikulina, Rusko vyslovilo politování
Česko vydalo Nikulina do USA, letoun s ním odstartoval v noci

Sadílek se snažil Nikulinovo vydání zvrátit ještě u Ústavního soudu. Ten však v úterý jeho stížnost definitivně odmítl jako zjevně neopodstatněnou. Tím padla zřejmě poslední překážka pro ministra Pelikána, který měl v kauze poslední slovo. Rozhodnutí Ústavního soudu dostal Sadílek do datové schránky ve čtvrtek, ale oficiálně doručeno jej měl až v pátek, kdy ho ze schránky vyzvedl a přečetl, tedy v době, kdy už byl Nikulin minimálně na cestě do USA.

Spor o odkladný účinek

Sadílek je však přesvědčený, že ministr měl počkat nejen na to, až se seznámí se závěry Ústavního soudu a o vydání ho informuje. Upozornil také na to, že v ČR stále běží řízení, v rámci kterého Nikulin usiluje o český humanitární azyl. V úterý prý Nikulin podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozhodnutí vnitra a pražského městského soudu o jeho neudělení. „Tato žaloba má odkladný účinek,“ řekl Právu.

„Možnost kasační stížnosti stále má, ale zákon jasně hovoří o tom, že jsme povinni ponechat žadatele o azyl ponechat na svém území do doby vyřízení jeho správní žaloby, nikoliv ještě i kasační stížnosti,“ řekl ČTK Pelikán.

Advokátova schůzka s Mynářem

Server iRozhlas.cz v pátek upozornil také na to, že se Sadílek se v půlce ledna sešel s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Podle informací serveru se měl kancléř radit, jak postupovat, aby se Nikulin nedostal do rukou vyšetřovatelům v USA.

Sadílek schůzku připustil. „Jednalo se o zcela privátní schůzku. Byl jsem panem Mynářem osloven v soukromé věci. Při této příležitosti se pan prezident prostřednictvím pana kancléře ptal, jaká je aktuální právní situace,“ vysvětlil Právu.

Hrad se na něj prý obrátil v souvislosti s dopisem matky Nikulina, která požádala Zemana o pomoc při osvobození syna z vězení. „Je to zcela legitimní záležitost,“ prohlásil Sadílek.

Svůj vztah s Mynářem však odmítl komentovat stejně jako neodpověděl na otázku, kvůli jaké jiné záležitosti se s Mynářem sešel.